Jak sobie radzić ze stresem na egzaminie prawa jazdy?

Stres podczas egzaminu na prawo jazdy. Jak opanujesz skutecznie  nerwy w trakcie egzaminu na prawko? Czy istnieją jakieś skuteczne i bezpieczne sposoby, aby go opanować?


Stres na nauce jazdy
Od 18 lutego 2012 Nauka Jazdy Egzaminator

Stres i nerwy w czasie egzaminu są najważniejszą przyczyną naszej porażki.

Kursanci jeżdżący całkiem poprawnie, w czasie egzaminu praktycznego kompletnie tracą głowę.

Będąc lekarzem obsługującym kilka szkół nauki jazdy spotykam się z tymi problemami praktycznie codziennie.


Nawet na co dzień "niespotykanie spokojny człowiek" potrafi być totalnie sparaliżowany lub trząść się jak galareta w miarę zbliżania się do egzaminu.


Dotknęło mnie to osobiście podczas egzaminu państwowego na prawko motocyklowe i nie zrozumiałem prostego polecenia, które na placu manewrowym mojego OSK wykonywałem setki razy. Zamiast pokazać poziom płynu hamulcowego pokazałem płyn chłodniczy w motocyklu.


Stresuje się około 90 % kursantów, co oznacza, że zjawisko to jest powszechne a nawet w pewnym sensie naturalne. Nie ma co się temu dziwić. Od dzieciństwa jesteśmy zmuszani do różnych testów, które decydują o naszej przyszłości.

W końcu wytwarza się odruch warunkowy, że zaczynamy się ich bać. Jesteśmy do tego aktywnie zmuszani przez rodziców oraz system edukacji. Egzamin teoretyczny nie różni się specjalnie od innych testów, które przechodziliśmy wielokrotnie wcześniej.


Problem pojawia się na egzaminie praktycznym . Wymaga on nie tylko wiedzy,ale praktycznego jej zastosowania w zupełnie nowym dla nas środowisku.

Nic dziwnego, że czujemy się nieswojo i często popełniamy kardynalne błędy. Należy to połączyć z faktem, że zdanie prawka jest w pewnym sensie przepustką do następnego etapu naszego życia.

Od Szkoła Jazdy Kursant Wrocław

Egzaminatora nauki jazdy nie interesuje, że każdy z nas jest inny. Nikt się nie przejmuje, że możesz być lekko niedysponowani lub w złym nastroju.

Musisz wykazać się zakresem umiejętności praktycznie identycznymi dla wszystkich.


Dodatkowo nakłada się presja grupy [znajomi, sąsiedzi, rodzina czy inne osoby, które mają już prawko w kieszeni]. Często zaczynamy się samo-obwiniać, że zostaniemy postrzegani jako gorsi lub w inny sposób odbiegający od normy. Przecież wszyscy inni jeżdżą a my nie !!

Rola przejścia za pierwszym razem jest przez nas wyolbrzymiana i może to się wyrwać spod kontroli. Zaczynamy się spodziewać od instruktorów nierealnych wyników szkolenia w stosunku do naszej osoby.

To tylko powoduje błędne koło i w dniu egzaminu jesteśmy wyjątkowo zestresowani.Powoduje to oblanie testu przez "nerwy", a nie rzeczywiste umiejętności.


Stres na egzaminie prawa jazdy, czyli jak opanować nerwy w trakcie egzaminu na prawko?

 • Najważniejsze jest zrozumienie , że stres jest zjawiskiem normalnym dla większości z Nas. Wyjątkowo zestresowanym polecam łagodne preparaty uspokajające na bazie ziołowej np Persen. Odradzam tabletki typu Relanium czy inne silne leki przeciwlękowe. Mogą one upośledzić nasze zdolności do prawidłowych reakcji. Znam jednego pacjenta, który został przez 4 tabletki Lorafenu skierowany przez Egzaminatora na badania do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
 • Musisz zrozumieć na czym polega stres na prawo jazdy. Określ dokładnie czego się boisz. Czasami boimy się tylko o to "Co ludzie powiedzą?" Zapominamy o tym, że większość znajomych raczej nas wesprze i podniesie na duchu niż skrytykuje.
 • Nie podchodź nieprzygotowany do egzaminu!!
 •  Wielu z nas bez mrugnięcia okiem wydaje fortunę na nowy plazmowy telewizor czy wieczór w restauracji Potrafimy jednak roztrząsać godzinami konieczność dokupienia jazd dodatkowych. Zapominamy, że auto w rękach niedouczonego kierowcy to tykająca bomba zegarowa. Jeżeli nawet jakimś cudem uda Ci się zdać, to późniejsze konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach.
 • Właściwie zaplanuj termin egzaminu.
 • Nie pozwól aby inne obowiązki nakładały się na twój praktyczny. Mogą to być jakieś inne egzaminy czy obowiązki w nowej pracy lub przykre obowiązki rodzinne [np pogrzeb]. Nie bierz na siebie więcej niż możesz udźwignąć - stres na prawo jazdy się tylko skumuluje.
 • Zrób sobie próbę generalną przed egzaminem.
 • Możesz nawet poprosić, aby to był inny instruktor niż zwykle, a warunki jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.
 • Nie informuj innych o terminie egzaminu.
 •  Opowiesz wszystko ze szczegółami jak będziesz już po wszystkim. Nawet najlepsi znajomi mogą mieć negatywny wpływ na Twoje morale.
 • Nie słuchaj lub czytaj opowieści egzaminacyjnych z mchu i paproci. Są to z reguły gotowe scenariusze do horrorów. Opowiadający z reguły widzi tylko złego egzaminatora pastwiącego się nad biednym zdającym
 • Po prostu uwierz w Siebie!!

  Jesteś tego warta/y.

  Masz jakieś porady jak opanować stres w czasie egzaminu na prawko ?

  Masz coś ciekawego na ten temat? Po prostu podziel się z nami!

  [ ? ]

  Dołącz zdjęcie - Upload A Picture (optional)[ ? ]

   

  Click here to upload more images (optional)

  Author Information (optional)

  To receive credit as the author, enter your information below.

  (first or full name)

  (e.g., City, State, Country)

  Submit Your Contribution

  •  submission guidelines.


  (You can preview and edit on the next page)

  Co Inni Kierowcy Napisali

  Kliknij poniżej aby zobaczyć Co napisali inni Goście tej strony.....

  Click below to see contributions from other visitors to this page...

  Tragedia po prostu 14-ste podejscie 
  Hej,ja siedzę i płacze jak to czytam, bo mi chyba już nic nie pomoże.Jutro mam 14-ste podejście i po raz kolejny już dziś umieram ze strachu. Przed …

  Opanowanie stresu na egzaminie prawa jazdy  
  Opanowanie stresu na egzaminie prawa jazdy. Większość z nas przeżyła stresowe sytuacje podczas egzaminu na prawko. Uczucie pustki w głowie, trudności …

  Radzenie sobie ze stresem na egzaminie Not rated yet
  Radzenie sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy. Każda sytuacja w której nasze umiejętności podlegają ocenie innych osób jest stresująca. W przypadku …

  Formy radzenia sobie ze stresem Not rated yet
  Formy radzenia sobie ze stresem w trakcie choroby. Gdy przechodzisz trudne chwile, szczególnie nas stresujące takie jak np. choroba własna czy też kogoś …

  Do egzaminu na luzie czy raczej stresowo? Not rated yet
  Do egzaminu na luzie czy raczej stresowo? Dziś moje 3 podejście. Nie powiem, ze nie jestem ze stresowana, bo to nie prawda :) Za pierwszym razem …

  Nie zdalam 2 razy Jak opanowac stress za trzecim Not rated yet
  Dziś miałam drugi już egzamin praktyczny. W tamtym tygodniu jakimś cudem wymusiłam pierwszeństwo - wiem moja wina. Ale dziś nie wyjechałam z placu. …

  Jazda spoko ale egzamin masakra  Not rated yet
  Zdawałem juz 11 razy, jak ktos nie wierzy niech sprawdzi w Piotrkowie jaki jest rekord. Na pewno nie jestem zawodowym kierowca, ale umiem prowadzić auto. …

  Click here to write your own.

  Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego




  Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

  Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.

  Egzamin na prawo jazdy stres