Radzenie sobie ze stresem na egzaminie

by Agnieszka
(Wrocław Żernicka 215)

Skuteczne radzenie sobie ze stresem na egzaminie!!

Skuteczne radzenie sobie ze stresem na egzaminie!!

Radzenie sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy.

Każda sytuacja w której nasze umiejętności podlegają ocenie innych osób jest stresująca.
W przypadku egzaminu na prawo jazdy nie jest inaczej.

Jak poradzić sobie ze stresem i skutecznie zmniejszyć jego odczuwalność?

Po pierwsze gdy przystępujesz do egzaminu po raz pierwszy, warto się co nieco o nim dowiedzieć. Niewystarczająca wiedza o samym przebiegu egzaminu może być dodatkowym stresem. Nieznane i nowe sytuacje bywają dla nas z reguły stresujące więc starajmy się zrobić wszystko aby tych niewiadomych było jak najmniej lub wcale.

Przede wszystkim zdobądź informację jakich dokumentów się od Ciebie wymaga, jak wygląda przebieg egzaminu teoretycznego a jak praktycznego (warto poświęcić chwilę i poczytać o egzaminie na stronie internetowej WORD-u, można tam znaleźć cenne wskazówki jak przygotować się do egzaminu). Możemy też wybrać się do ośrodka egzaminacyjnego przed planowanym egzaminem

(najlepiej kilka dni) i poobserwować, oswoić się z terenem.

Kolejną ważną rzeczą jest wiara w swoje umiejętności. Staraj się podejść bardzo dobrze przygotowanym do egzaminu. Pewność i wiara w to, że naprawdę opanowałeś wiedzę potrzebną do zdania egzaminu znacząco redukuje stres.

Istotne też jest odpowiednie nastawienie do egzaminu. Myśl o nim w kategoriach wyzwania i sprawdzenia swoich umiejętności a nie, że „nie zdam”, „nie poradzę sobie”.


Skoro możemy kontrolować swoje myśli to dlaczego nie
ukierunkować ich na pozytywny tor. W przypadku negatywnej oceny egzaminu warto pomyśleć o tym jakie umiejętności opanowałem/am świetnie
a które warto jeszcze potrenować, żeby następny egzamin zakończył się pozytywnie.

Z wiadomych względów może nas stresować osoba egzaminatora. Jednak egzaminator ocenia tylko nasze umiejętności a egzamin zdajemy my. Warto sobie uświadomić, że to nie jest konkurs osobowości i osoba oceniająca nasze umiejętności prowadzenia pojazdu nie musi pałać do nas sympatią. Oczywiście wprowadzona atmosfera może stresować ale może warto popatrzeć na egzamin z perspektywy egzaminatora.

Od niego (jej) zależy czy na polskich drogach będziemy mieć bezpiecznych kierowców. Jeśli egzaminator jest niemiły dla Ciebie, to nic nie znaczy, bo nie o sympatię tu chodzi.

Jeśli dasz sobie radę ze stresem podczas
egzaminu i zachowasz „zimną krew” to swoim postępowaniem dajesz sobie i innym większą gwarancję, że w „prawdziwym” ruchu ulicznym postąpisz właściwie w razie niepewnej czy groźnej sytuacji na drodze.

Powszechnym jest to, że ruch na placu manewrowym obserwuje wiele ludzi. Jeśli stresuje nas taka widownia, to pomyślmy o tym, że podczas prowadzenia
pojazdu ciągle obracamy się wśród ludzi.

I to jest nieuniknione bo nie będziemy
jeździć po bezdrożach chyba, że ktoś ma w planach wyłącznie off-road. Należy także wśród ludzi czekających na egzamin unikać tych którzy zarażają stresem siejąc niepotrzebną panikę. Szanujmy nasz własny stres, nie potrzebujemy cudzego.

Opinie wygłaszane przez tego typu ludzi zwykle są mocno przesadzone i nieprawdziwe.

Używaj własnych sprawdzonych sposobów na stres, jeśli nie mamy możliwości ich wykorzystania w trakcie egzaminu (bo jest to np. relaksująca kąpiel)

wtedy jeszcze przed egzaminem możemy się nauczyć technik oddychania, które niwelują stres (http://zajaczkowski.org/2008/09/11/relaksacyjne-techniki-oddychania/).

WORD we Wrocławiu oferuje bezpłatne spotkania informacyjne dla osób nie radzącym sobie ze stresem egzaminacyjnym. Spotkania prowadzi egzaminator oraz psycholog. Osoby, u których stres jest wręcz paraliżujący powinny pomyśleć o wybraniu się na takie spotkanie. Na pewno nie zaszkodzi, a może przynieść bardzo dobre efekty.

Również ostatnio w WORD-zie Wrocław możesz wynająć za kilkadziesiąt złotych plac manewrowy, na którym będziesz zdawał egzamin. Zapewniam Cię, że są to wyjątkowo dobrze zainwestowanie pieniądze!
Zapraszam Cię do skomentowania artykułu poglądowego: Radzenie sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Stres na Prawo Jazdy.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.