Zabrane prawko polskie i jazda na Szwajcarskim?

by Pawel
(Szwajcaria)

Prawko polskie wymienione z zagranicznego

Prawko polskie wymienione z zagranicznego

Co robić, jak utraciłeś polskie prawo jazdy i w między czasie zrobiłeś szwajcarskie prawko? Kiedy możesz jeździć po Polsce?

Właśnie obejrzałem Pana film pt. Jazda na zagranicznym prawie jazdy po utracie polskiego? I jestem w bardzo podobnej sytuacji. Straciłem prawko 12 lat temu na okres 10 lat, wyjechałem za granice i już od 10 nie mieszkam w Polsce. Ostatnim krajem zamieszkania jest Szwajcaria, gdzie polskie prawo jazdy muszę wymienić do roku...

Jako, ze go nie posiadałem, straciłbym możliwość wymiany po zrobieniu w Polsce, wiec zdecydowałem się zadać egzamin tutaj. Mam szwajcarskie prawo jazdy i w Polsce dowiedziałem się, ze nie mogę się na nim poruszać po Polsce, muszę przejść badania i zdać egzamin powtórnie. Zaliczyłem już badania lekarskie, ale jeszcze nie podszedłem do egzaminu.Myślę tylko czy dalej w bazie danych teraz jestem na zakazie prowadzenia czy już nie? Bo jeżeli zdam egzamin nie powinienem odbierać prawa jazdy, ponieważ podwójne jest nielegalne. Z kolei polskiego i tak w Szwajcarii teraz bym już nie mógł wymienić, przez pobyt stały powyżej roku...

I na prawdę czy w jedną czy w drugą stronę łamię prawo... Nie mam pobytu stałego w Polsce a zrobię tu prawko i do tego będę miał 2, lub nigdy nie będę mógł spokojnie jeździć po Polsce?

Może znalazł już Pan jakieś rozwiązanie z ww. Filmu lub może mi Pan doradzić, kiedy nie będę widniał w bazie policji polskiej podczas kontroli, jako osoba z zatrzymanymi uprawnieniami? Po złożeniu badań w urzędzie czy dopiero po zdaniu egzaminu?

No i kolejne pytanie, ponieważ jak mnie poinformował policjant, gdyby w tym momencie, jeżeli jeszcze nie złożyłem wyników badań w urzędzie, miałbym kontrole to zabiorą mi szwajcarskie prawo jazdy i odeślą do Szwajcarii a ja nie będę miał prawa dalszego poruszania się samochodem...

Czy po złożeniu dokumentów w starostwie i otrzymaniu druku z możliwością rozpoczęcia nauki jazdy, zmienia się dane w bazie danych policji? Czy nadal będzie to wyglądało tak samo?

Pozdrawiam
PawełMoja odpowiedź
Po zdaniu naszych egzaminów państwowych i odbiorze polskiego prawa jazdy Urząd powiadamia Centralny Rejestr Kierowców i następuje uaktualnienie bazy danych.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Pytania i Odpowiedzi -Gdzie, za ile, czy?.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.