Wada wzroku a badania do prawa jazdy zawodowego

by Kris
(Polska)

Normy wzroku kierowców zawodowych

Normy wzroku kierowców zawodowych

Wątpliwości, co do przejścia badań na kierowcę zawodowego przy istniejącej sporej wadzie wzroku?


Witam serdecznie.
Mam 23 lata. Uwielbiam podróżować pojazdami jako kierowca. Posiadam prawo jazdy kat. B, BE, C, CE. Do tego posiadam świadectwo kwalifikacji do kat. C, CE z przewozu rzeczy. W październiku zamierzam rozpocząć kurs prawa jazdy kat. D.
Spotkałem się w związku z tym z niezbyt miłą sytuacją.

Prawo jazdy kat. C zdałem w 2010r., z kolei kat. E/C w 2011r. Przystępując do kwalifikacji przeszedłem badania psychologiczne. Nie miałem większych problemów. Tak samo z badaniami lekarskimi. Otrzymałem ważność do 2017r. (wiadoma sprawa na 5 lat).

Dodam noszę okulary, ponieważ mam wadę wzroku -4,5D(lewe) i -4.0D(prawe).


Czy mając taką wadę wzroku, przechodzą badania psychologiczne, przechodząc coroczną kontrolę u okulisty, mogę mieć problem z uzyskaniem zdolności do kierowania pojazdem jakim jest autobus?

Ponieważ spotkałem się z sytuacją, gdzie pewien lekarz nie podpisał mi badań z powodu mojej wady wzroku (wcześniej badanie u okulisty na pole widzenia, ostrość wzroku i test olśnienia), natomiast inny podpisał stwierdzając, że skoro psycholog nie miał przeciwwskazań to on po przeprowadzeniu odpowiednich badań też nie widzi.

Zaznaczam, że pole widzenia, ostrość jest prawidłowa, ponieważ przechodziłem badania okresowe do pracy w związku z pracą na wysokości do 3m (nie pracuję w zawodzie kierowcy w chwili obecnej, co bardzo żałuje...).


W moim wieku wada już nie pogłębia się, ale wiadome mogą nastąpić niewielkie zmiany. Czy w przyszłości mogę mieć trudności przy odnawianiu świadectw kwalifikacji?
Pozdrawiam


Moja odpowiedź
Wcześniej były inne przepisy i ta wada wzroku była na granicy normy i być może stąd były wątpliwości lekarza.

Sprawę powinna rozstrzygnąć konsultacja lekarza okulisty. Szczegółowe normy wzroku znajdziesz na obrazku, który zamieściłem na początku tego artykułu.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania oczu wada wzroku.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.