Swiatla Ford Galaxy z przyczepa Kat B+E

by Darek i Krzysiek
(Wrocław Krzyki)

Szkolenie E/B na Fordzie Galaxy we Wrocławiu Telefon:608 622 577

Szkolenie E/B na Fordzie Galaxy we Wrocławiu Telefon:608 622 577

Światła Ford Galaxy z przyczepą Kat B+E
Pierwsze- światła w samochodzie. Światła w samochodzie są takie, które świecą bez stacyjki i te które świecą ze stacyjką.


https://www.youtube.com/watch?v=Qy3n_Vf_4Wo

Ponieważ kolega Darek i ja jesteśmy ludźmi już dojrzałymi- żeby nie biegać dziesięciokrotnie wkoło tego samochodu pokażemy po kilka świateł na raz.

Pierwsze, które działają bez stacyjki, to są światła pozycyjne- włączamy tutaj i światła awaryjne- włączamy tutaj. One widzimy się tutaj świecą oraz tam kontrolka. I teraz co znaczy sprawdzić według ustawy. Ano trzeba podejść do każdego światła, paluszkiem pokazać i nazwać to światło.

I tutaj mamy światło awaryjne, światło pozycyjne przednie, światło pozycyjne przednie, oczywiście chodzi o samochód, światło awaryjne, światło pozycyjne tylne samochodu oraz tutaj od dołu światła oświetlenia tablicy. Idziemy dalej.

To są światła pozycyjne przednie przyczepy. Idziemy dalej. Światło awaryjne, pozycyjne przyczepy, oświetlenie tablicy rejestracyjnej przyczepy- te światełka. Światło pozycyjne w przyczepie- tylne, światło awaryjne i tutaj ponownie światło pozycyjne przednie przyczepy, światło awaryjne w samochodzie, pozycyjne tylne.

Oświetlenie omówiliśmy sobie, także to możemy opuścić i na tym kończymy. Jedna uwaga- podczas omawiania tych świateł dobrze by było, gdyby egzaminowany był w jakiś tam sposób aktywny. Nie może być, proszę za mną, czegoś takiego, że facet podchodzi i „No i tu są jakieś światła”. No tak nie wypada, trzeba pochylić się, spojrzeć, wskazać palcem. To jest mile widziane, po prostu walczymy o punkty za styl jak Małysz podczas konkursu w Oslo.

Następne światła sprawdzamy z kluczykiem. Następne światła będą światłami mijania, więc przekręcamy kluczyk. Przekręcamy: raz światełka pozycyjne, dwa światła mijania. Proszę państwa światła mijania są tylko z przodu.

Podchodzimy, pokazujemy. Te światła mijania będą inny, że tak powiem, snop światła. Większość ludzi nie rozróżnia, ale trzeba popatrzeć, schylić się i pokazać w ten sposób- tutaj i tutaj.

Jest jedna uwaga- może zdarzyć się coś takiego, że ktoś przed nami zostawił ten samochód na światłach drogowych. I wtedy my włączając światła mijania od razu włączamy światła drogowe, więc musimy spojrzeć czy tu świeci się ta niebieska kontrolka czy nie i wyłączyć.

I teraz mamy sprawdzić światła drogowe- znowu włączony kluczyk, światła mijania są, przełączamy, patrzymy jest niebieska kontrolka. Idziemy do przodu. I wskazujemy tutaj światła drogowe, trzeba się ładnie pochylić.

Jedne, drugie. Możemy się wspomóc czymś takim i jeżeli kolega Darek o tutaj z tej strony. Widać, a teraz proszę przejść i przełączyć na światła mijania. Zgasło? I teraz możemy sobie porównać jak wyglądają światła mijania- jaki jest odblask.

Teraz kolega Darek przełączy, o i mamy światła drogowe i teraz przełączy. I jeszcze raz proszę światła drogowe, światła mijania. Widzimy jaka jest różnica w odblasku. Jeszcze raz światła mijania. Światła drogowe, dziękuję.

Następnymi światłami będą światła kierunkowskazu i niech państwa ręka boska broni przed sprawdzaniem kierunkowskazu światłami awaryjnymi. Światła awaryjne to światła awaryjne, światła kierunkowskazu to są światła kierunkowskazu.

I ponownie przekręcamy sobie kluczyk, włączamy sobie lewy kierunkowskaz. Musimy podejść do każdej żarówki i wskazać ją, czyli z przodu, z boku, z tyłu i z tyłu przyczepy. Sprawdzamy każde światełko i każdą żarówkę. Po czym, już nie będziemy tyle biegać, włączamy prawy kierunkowskaz i przechodzimy z prawej strony i sprawdzamy te światła z prawej strony.

Jeżeli to mamy zrobione, następne są światła przeciwmgłowe samochodu. I teraz kluczyk jest włączony, włączamy sobie pozycyjne, mijania, wyciągamy i tu widzimy zapaliła nam się kontrolka świateł przeciwmgłowych. I teraz idziemy sobie sprawdzić. Tutaj mamy światło przeciwmgłowe samochodu. Teraz uwaga, proszę o skupienie.

W samochodzie egzaminacyjnym wtyczka jest tak skonstruowana, że jeżeli podłączona jest przyczepa, to światło przeciwmgłowe jest tylko w przyczepie, natomiast w samochodzie nie ma. Trzeba by odczepić wtyczkę żeby się zapaliło.

Ono działa tylko o tym trzeba pamiętać. I idziemy do przyczepy, sprawdzamy światło przeciwmgłowe przyczepy. Tutaj jest akurat wtyczka taka, że jeżeli włączy się światło przeciwmgłowe to ono działa i w samochodzie i w przyczepie. Jest to tylko jedno światło po lewej stronie. W Daewoo Nexia są po obu stronach.

Następne światła- światła stopu. Światło hamowania stop i teraz mówimy do pana egzaminatora, ponieważ to trzeba sprawdzić w dwie osoby: „Panie egzaminatorze czy mam sprawdzić światła hamowania stop? Ja nacisnę pan sprawdzi, albo pan naciśnie ja sprawdzę”. Zwykle egzaminator chce żebyśmy to my wskazali które to są światła więc mówi „ Ja nacisnę”.

Ale proszę pamiętać, że egzaminator jest laikiem, występuje jako laik, więc musimy mu przekręcić kluczyk, musimy powiedzieć mu: „Proszę nacisnąć środkowy pedał” bo jemu może się przez przypadek zdarzyć nacisnąć pedał sprzęgła i naciska ten pedał sprzęgła, my idziemy sprawdzić, wskazujemy te światła stop i w samochodzie i w przyczepie. Co jeszcze tutaj z tych świateł? Patrzymy na ściągę co my tutaj mamy…

Światła cofania- bardzo istotne światła. Znowu trzeba włączyć stacyjkę. Włączamy stacyjkę, wciskamy sprzęgło, wrzucamy wsteczny bieg. Tutaj wsteczny bieg jest z pierścionkiem, tutaj tak jak jest wskazanie na dźwigni, czyli z pierścionkiem i do tyłu.

Może się zdarzyć coś takiego, że ten bieg nie będzie chciał nam wejść. Więc wciskamy sprzęgło- nie chce wejść, puszczamy, wciskamy jeszcze raz- wszedł. Bardzo, bardzo rzadko może się zdarzyć, że mimo wszystko nie będzie chciał wejść ten bieg. Co się stało? Ano tam w skrzyni biegów ustawią się tak trybiki i za diabła nie będą chciały ani w tą ani w tą wejść.

Mamy do wyboru- albo obrócić koła, ale nie będziemy pchali całego samochodu, albo obrócić silnikiem i wtedy musimy zapytać: „Panie egzaminatorze, czy mogę odpalić silnik?”. Egzaminator mówi „Proszę bardzo”, wtedy odpalamy silnik, wrzucamy wsteczny, wyłączamy silnik i teraz uwaga: musimy ponownie włączyć stacyjkę bo światła wsteczne palą się tylko i wyłącznie z włączoną stacyjką.

Żeby nie zrobić czegoś takiego, proszę zwrócić uwagę- włączamy wsteczny, wyłączamy silnik i idziemy do tyłu, a wtedy nie będzie się paliło światło cofania, ponieważ musi być przekręcona stacyjka. I teraz może pójdziemy sobie sprawdzić jak to wygląda

Światło cofania widzimy jest. Dobra, światło cofania. Patrzymy do ściągi co tutaj jeszcze mamy… światło przeciwmgłowe tylne było, kierunkowskazu, cofania, hamowania stop, drogowe, mijania, pozycyjne, postojowe jest, awaryjne były, czyli mamy wszystkie światła zrobione, czyli możemy przystępować do jazdy.

Światła Ford Galaxy z przyczepą Kat B+E OSK
Pierwsze- światła w samochodzie.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Prezentacja świateł na egzaminie.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.