Zdziwienie i strach

by Anonim
(Wrocław)

Starszy kierowca posiadający prawo jazdy

Starszy kierowca posiadający prawo jazdy

Witam - nie jest to jakaś konkretna historia a tylko moje odczucia - ogarnia mnie strach i niemal przerażenie,

kiedy widzę szczególnie w Niemczech dziadków i babcie w wieku powyżej 80 a nawet 90 lat, wysiadających z samochodów w bryłkach niczym denka od butelek, trzęsących się i ledwo poruszających nogami, dla ułatwienia przemieszczania się np. po sklepie używających wózeczków i tacy jak pytałam maja z reguły bezterminowe prawa jazdy.

A ja muszę biegać do okulisty co 5 lat, choć moja wada wzroku korygowana okularami od ponad 15 lat nie zmienia się.

We wrocławskim Dolmedzie - Zbadano mi glukozę i było przekroczenie o 5 dozwolonych jednostek spowodowane antybiotykiem, o czym nie miałam pojęcia - mało brakowało a bym nie przeszła pozytywnie tego badania a ilu cukrzyków jeździ po drogach ? ogólnie lekarka obejrzała mnie cala sprawdzając czy przypadkiem nie mam żylaków -

badania niemal jak na kosmonautę a wszystko pewnie po to, żebym za 5 lat znów wybuliła kasę Pozdrawiam i życzę powodzenia wszystkim "terminowym"

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Zaproszenie Badania Kierowców Psychotesty.

Starsi kierowcy potrzebuja wiecej wsparcia !!

by Dariusz
(Wrocław)

Prawo jazdy starszego kierowcy 80 lat

Prawo jazdy starszego kierowcy 80 lat

Starsi kierowcy potrzebują więcej wsparcia !!
Wprawdzie statystyki pokazują, że starsi kierowcy powodują mniej wypadków niż osoby do 25 roku, tym nie mniej są oni częściej "zamieszani" w zdarzenia drogowych.

Bardzo często nie byli oni badani przez lekarza od czasu zdania kursu na prawo jazdy, również nikt nie oceniał ich poziomu jazdy /pomijając wyjątki, które utraciły prawko za alkohol czy inne wyroki sądowe.

O ile kierowcy ci radzą sobie w miarę dobrze na krótkich, dobrze sobie znanych i siłą rzeczy powolnych trasach w swojej okolicy, to problemy zaczynają się na drogach szybkiego ruchu czy autostradach.

Niestety bardzo często jadą zbyt wolno w stosunku do warunków drogowych i stają się /choć teoretycznie wg prawa nie są sprawcami/ ofiarami wypadków drogowych.
Zbyt asekuracyjna jazda i nagłe hamowanie może być powodem najechania przez inne auto.

Ponieważ nasze społeczeństwo starzeje się, więc starszych kierujących pojazdami będzie przybywać. Jeżeli do tego dodamy fatalny stan dróg, to powstaje totalnie błędne koło.

Do rozważenia są różne środki mogące nieco rozwiązać te problemy.

Częstsze badania lekarskie np po 65 roku życia
Przypominające kursy z jazdy i przepisów ruchu drogowego
Być może nieco lepszy transport publiczny i kolej - część potencjalnych kierowców mogłaby skorzystać z niego zamiast swojego auta.
Poprawa stanu naszych dróg

byłaby z korzyścią również dla młodszych kierowców.

Wydaje mi się, że nadszedł czas na poważną, ale nie stronniczą dyskusję o starszych kierowcach
Badaniach lekarskich dla nich - jestem lekarzem więc mogę być stronniczy.

Kursach doskonalących i przypominających z jazdy i przepisów.
Na samym końcu - wyłączenie z ruchu kierowców, którzy już się do tego nie nadają!!

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Zaproszenie Badania Kierowców Psychotesty.

Czy starsi kierowcy powinni miec dodatkowe badania

by Darek
(Wrocław)

Starsi kierowcy pomimo, że powodują mniej wypadków niż nowicjusze powodują jednak więcej wypadków na autostradach oraz drogach szybkiego ruchu.

Czy uważasz, że powinni być dodatkowo badani, szczególnie przy pogorszeniu się stanu zdrowia.
Czy może części z nich zabronić w ogóle jeżdżenia po autostradach ?

Wraz z wiekiem wydłuża się czas reakcji kierowców. Dochodzą do tego potencjalnie groźne dla bezpieczeństwa ruchu choroby, jak cukrzyca czy choroby serca lub wzroku. Są to fakty dobrze znane lekarzom czy psychologom transportu

Analizy wykazują, że tacy kierowcy lepiej czują się oni na drogach lokalnych, gdzie nie trzeba rozwijać dużych prędkości, a nawet sami często unikają dróg gdzie stanowią zagrożenie.

Oczywiście trudno ustalić jednoznaczną granicę wieku /np 70 lat/, gdzie taki zakaz jeżdżenia po autostradach miałby sens. Na pewno po 65 roku życia miałby sens kontrolnego badania lekarskiego i psychologicznego.

Należy zdać sobie sprawę, że liczba starszych kierowców będzie rosnąć i problem będzie narastał.

Sam nie wiem, czy istnieje sensowny kompromis pomiędzy prawami nabytymi /jakim jest prawo jazdy/, a nie narażeniem innych na ryzyko wypadku??

Czy starsi kierowcy powinni mieć dodatkowe badania lub ograniczenia /np zakaz jazdy po autostradzie/?
Zapraszam wszystkich do komentarzy

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Zaproszenie Badania Kierowców Psychotesty.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.