Psychotesty na kategorię E/B i auto służbowe

by Conrad
(Dolnośląskie)

Norma widzenia obuocznego na kategorię E/B prawka

Norma widzenia obuocznego na kategorię E/B prawka

Witam.
Z zainteresowaniem oglądam Pana filmy na YT i mimo obejrzenia zdecydowanej większości nie znam odpowiedzi na mój przypadek.
Otóż nie jestem jednooczny, aczkolwiek mam mocno zaburzone widzenie stereoskopowe - lewe oko mam niedowidzące + wysoka krótkowzroczność.

Po korekcji lewym okiem czytam 0.2 z tablicy, prawym wszystko. Z taką wadą żyję od urodzenia(także się przyzwyczaiłem), aktualnie mam przeszło 18 lat, prawo jazdy kategorii B od pół roku, ale oczywiście z ograniczeniem ze względu na lewe oko.
Medycyna pracy Wrocław i Dolnośląskie
Z prowadzeniem pojazdów mechanicznych nie mam problemów, mimo swojego defektu świetnie sobie radziłem według mojego instruktora. Z rozpoznawaniem barw nie mam problemów, jedynie przy trudniejszych szablonach trochę dłużej muszę się przyjrzeć, ale to chyba wszyscy tak mają.

Ale przechodząc do pytań:
1. Chciałbym zrobić kat. E do B i czy będzie to możliwe?

2. Zawsze marzyłem o kat. C, aczkolwiek wiem, że trzeba czytać jednym okiem minimum 0.8(to spełniam), ale drugim minimum 0.5(tego niestety już nie spełniam). Czy wie Pan może o jakichś zmianach w prawie, które są planowane odnośnie wymogów zdrowotnych dla kierowców zawodowych?

3. Planuję podjąć się pracy z autem służbowym na kat. B - najpewniej auto dostawcze, choć może osobowe jeśli bym pracował jako przedstawiciel handlowy. Nie będę przewoził osób czy towarów niebezpiecznych.

Czy obowiązuje mnie niezaburzone widzenie stereoskopowe w przypadku gdybym jeździł autem dostawczym? Oglądałem Pana film dotyczący aut służbowych na kat. B i wygląda na to, że nie obowiązuje mnie to, ale nie wiem jak to się ma do aut dostawczych do 3.5t).

Z widzeniem zmierzchowym nie mam problemu jeśli chodzi o prawe oko, z lewym gorzej, ale mimo wszystko jeżdżę prywatnie nocą a i tak lewym okiem coś dostrzegam i wtedy prawym okiem upewniam się co to dokładnie jest. :) Reakcję mam odpowiednią, z tym testem na wciskanie zielonego guzika na przecięciu rzędu i kolumny palących się czerwonych lampek też nie mam problemu. Generalnie sądzę, że dobrze znoszę stres za kierownicą i nie mam problemów z tytułu mojego defektu lewego oka.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam,
Ford Kuga 2012
Moja Odpowiedź
@Kategoria E do B - spokojnie da Pan radę
Kategoria C prawa jazdy - raczej wykluczone
Samochód służbowy kategorii B: raczej da Pan radę. Widzenie obuoczne nie jest bezwzględnie wymagane.
Badania psychotechniczne
Dziękuję za szybką odpowiedź.
Tak jak myślałem z kategorią C nic nie zdziałam.

A jak to w końcu jest z psychotestami w przypadku używania auta służbowego jak np. przedstawiciel handlowy. Psychotesty są obowiązkowe czy to zależy od pracodawcy czy zechce wysłać nas na psychotesty? Bo wiem, że jedni robią a inni nie.

Jakie są przeprowadzane badania w przypadku kat. B poza rozmową z psychologiem i testami pisemnymi? Skoro widzenia obuocznego nie wymagają przy kat. B to nie ma stereometru, tak? Czy te same przepisy dotyczą np. taksówkarzy? Czy ich obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy niżeli przedstawicieli handlowych/itp. ?

Pozdrawiam.
A jakby się Pan odniósł do pozostałych pytań? Głównie chodzi mi o to czy jest obowiązek robienia psychotestów czy to zależy tylko od pracodawcy? Mowa oczywiście o kat. B.

Odpowiedź
Psychotesty dla pracowników jeżdżących autami kategorii B zleca lekarz, w ramach zakresu badań dla prac wymagających pełnej sprawności psychoruchowej.

Pracodawcy nie są one do niczego nie potrzebne, a tylko lekarzowi, który przechowuje je w dokumentacji medycznej.Badania psychologiczne Wrocław
Badania kierowców

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania oczu wada wzroku.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.