Padaczka a uzyskanie prawa jazdy

by Dariusz
(Wroclaw)

Padaczka a prawo jazdy kat B w Polsce

Padaczka a prawo jazdy kat B w Polsce

Padaczka a uzyskanie prawa jazdy w Polsce i Europie.

Z doniesień prasowych jednoznacznie wynika, że European Directive 209 / 112 EC stała się obowiązującym prawem z dniem 25 sierpnia 2009 r. Commision Directive 2009/112/EC

Wejście nowych przepisów w Rozporządzenia Ministra Zdrowia było długo oczekiwane, o czym napisałem w dalszej części tego postu.

W praktyce doszło do pewnego wypaczenia słusznej zasady, że trzeba wprowadzić przejrzyste normy dla lekarzy i pacjentów, aby Ci ostatni mogli w pewnych sytuacjach prowadzić pojazdy mechaniczne.

W praktyce warunki są bardzo trudne do spełnienia, obowiązuje dwuletni, udokumentowany przez neurologa okres beznapadowy.

jednocześnie nałożono na lekarzy obowiązek zgłaszania osób z epilepsją oraz napadami o symptomatologii padaczkowej do wydziałów komunikacji, co zaowocowało setkami odebranych praw jazdy.
Jednocześnie trudno mówić o jakiś poprawnych relacjach typu lekarz - pacjent, po doniesieniu medyka na swojego podopiecznego.

.................
Krótki rys historyczny, który doprowadził do obecnej sytuacji.
Padaczka - badania na prawo jazdy zawsze wzbudzały kontrowersje. Głównie z powodu asekuracyjnej postawy lekarzy uprawnionych, badających kandydatów na kierowców z rozpoznaną epilepsją.

W dużym skrócie dyrektywa wprowadziła w życie zalecenia Epilepsy and Driving zespołu ekspertów pod nadzorem doktora Eric Schmedding-a .

Dla polskiego ustawodawcy było to dużym wyzwaniem legislacyjnym, ponieważ obowiązujące wcześniej prawo praktycznie wyklucza epileptyków z kierowania pojazdami.

Generalnie prowadziło to do wykluczenia osób chorych na padaczkę people with epilepsy (PWE), które mogłyby prowadzić pod pewnymi warunkami.

Dwanaście miesięcy bez napadu drgawek padaczki daje nadzieję chętnym do prowadzenia motocykla czy samochodu kat. B.

Promyk nadziei był też dla kierowców zawodowych - autobusy i ciężarówki. Można było teoretycznie się starać o prawko kat. C lub kategorii D po bez-napadowym okresie 10 lat. W tym czasie obowiązuje również odstawienie wszystkich leków przeciwpadaczkowych.

Przypuszczam, że sprawa będzie monitorowana przez Polskie Towarzystwo Epileptologii.

Co z tego wyszło i jaka jest pragmatyka? - Czas pokazał dość

Jednym z praktycznych problemów, który widzę dzisiaj, będzie właściwe udokumentowanie okresu bez napadów choroby przez neurologa.

Padaczka i uzyskanie prawa jazdy to naprawdę BREAKING NEWS.

Z unijnej dyrektywy 209 / 112 EC oraz 209/ 113 EC jednoznacznie wynika terminowe prawo jazdy w przypadku chorych na padaczkę oraz obowiązek lekarza powiadomienia organu wydającego prawko.

Polska miała obowiązek wprowadzenia nowych zasad nie później niż 1 rok od wprowadzenia dyrektywy.

Annex III to Directive 2006/126/EC zawarty w Official Journal of the European Union wymienia w puntach od 12.1 do 12.14. czternaście sytuacji dotyczących chorych na epilepsję.

Dotyczą one zarówno amatorskiego jak i zawodowego prawa jazdy. Przyszłe polskie normy nie mogą być ostrzejsze niż unijne !!

Update wrzesień 2010
Proszę obejrzeć film na temat nowego projektu rozporządzenia w sprawie badań do prawa jazdy osób chorych na padaczkę!!

Filmik o wyroku sądowym, dającym małe szanse osobom chorym na padaczkę, a badanym w okresie przejściowym, kiedy teoretycznie Dyrektywa obowiązywała!!


Więcej informacji podczas osobistej wizyty:
Przychodnia Medycyny Pracy
54-510 Wrocław ulica Żernicka 215
Specjalista medycyny transportu dr Dariusz Kraśnicki zaprasza jak najserdeczniej na konsultacje do swojej placówki.
tel 601 775 123
faks 71 349 38 69
693 775 123

Comments for Padaczka a uzyskanie prawa jazdy

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Oct 17, 2018
Rating
starstarstarstarstar
Prawo jazdy
by: Marcin

Są tysiące rodzai padaczki. Nie należy wrzucać wszystkich do jednego worka i eliminować z posiadania prawa jazdy.

Ja mam padaczkę, ale nigdy nie mam drgawek. Nigdy się nie przewracam. Jadę rowerem podczas napadu, reaguję na znaki itd. Raz miałem w szpitalu, poinformowałem lekarzy (nikt nie wierzył w to co mówiłem). Zawsze wiem kiedy się zbliża (zwiastuny).

Jul 29, 2018
Rating
starstarstarstarstar
Zdrowy od padaczki, chory dla Ministerstwa
by: Krzysztof

Szanowny Panie Doktorze,
Jestem 7 lat po operacji usunięcia hipokampa, po której to nie mam już napadów. Od dwóch lat nie biorę już lekarstw i czuję się dobrze.

W tym roku zdobyłem prawo jazdy i teraz muszę co pół roku przechodzić badania. Pytam dlaczego, bo przecież już od siedmiu nie choruję - nie mam napadów. Orzecznik twierdzi, że tak przewiduje prawo.

Pytam dlaczego człowiek który jest zdrowy ( tak twierdzi mój neurolog) jest chory.

Dlaczego jestem nierówno traktowany ( zakazuje tego Konstytucja) i muszę w ciągu następnych 5 lat wydać 1400 zł na same tylko badania orzecznika. Przecież mój okres karencji już dawno minął.
Pozdrawiam
Mój adres: do Pana wiadomości

Jun 17, 2015
Rating
starstarstarstarstar
Padaczka ze zwiastunami
by: Marcin

Mam orzeczoną padaczkę ze zwiastunami. Zawsze wiem kiedy się zbliża, czyli mam kontrolę nad chorobą. Nigdy nie mam drgawek, nie przewracam się.

Feb 04, 2011
Rating
starstarstarstarstar
Padaczka a uzyskanie prawa jazdy
by: ja

napady mam od ok.11 lat z czasem coraz mniej teraz przeważnie nocne i to co jakieś 3 do 4 miesięcy (nie zawsze czasem bywa dłuższy okres przerw)
jeden lekarz powiedział że mogę robić prawo jazdy drugi że nie mogę sam już nie wiem EEG w normie tomograf nic nie wskazuje
sam nie wiem co o tym sądzić nasze polskie prawo jest dziwne a nawet gorzej popaprane

w Stanach wystarczy fakt że jest się pod opieką lekarza i regularnie bierze się zalecane leki
Chyba jedynym wyjściem jest uciekanie z kraju ;/


Jan 25, 2011
Rating
starstarstarstarstar
Padaczka
by: Jola

Witam serdecznie
Dzięki nadgorliwości lekarza mój mąż właśnie jest w trakcie dochodzenia czy są lub nie p/wskazania do prowadzenia pojazdów.

Zasłabł u kolegi( od kilku dni gorączkował, miał grypę) .Przyjechało pogotowie , lekarz nie robiąc żadnych badań stwierdził napad padaczki, zadzwonił po Policję , dopilnował również aby notatka z Policji trafiła do prokuratury.

Zrobił strasznie dużo zamieszania, nie mówiąc już o tym jak czuje się mąż po cały zajściu, odarty z godności.Teraz to dopiero się rozchorował.Czy chory na padaczkę to przestępca ???? wzywa się na niego Policję!!!Nawet jeśli chce się go pozbawić prawa jazdy to można chyba to zrobić w bardziej cywilizowany sposób.Pogratulować takiego lekarza w pogotowiu, niemal Kaszpirowski popatrzy i już wie na co pacjent choruje.

W naszym kochanym kraju jak zwykle tworzy się dziwne przepisy.Nie chciałabym być na miejscu osób chorych na epilepsję.Chory ,żeby zabrać mu prawo jazdy, renty nie dostanie bo zbyt rzadko ma napady.w TAKIM RAZIE CHORY CZY NIE????

Jan 22, 2011
Rating
starstarstarstarstar
padaczka w dzieciństwie
by: Anonymous

Witam,
Mój problem polega na tym, że miałem napady tylko w dzieciństwie. Jako nastolatek byłem pod opieką lekarzy i pojawiały sie już tylko osłabnięcia po wysiłku fizycznym (klasa sportowa w szkole).

Oczywiscie mam kategorię wojskową D. Lekarze nie zakończyli leczenia - wyprowadziłem się do innego miasta.

Nie biorę leków od 15 lat albo ciut dłużej. W tym czasie nie pozostaję pod opieką i nie leczę się - co wynika z faktu, że nie mam ataków. Ostatnio miałem okazje zrobić sobie EEG - wszystko w normie.

Nowe rozporzadzenie wrzuci mnie do tego samego worka z osobami chorymi z napadami. Bez sensu. A z dala od mojego przypadku to myślę, że te kryteria są krzywdzące. Jak osoba uznana przez ZUS za zdrową ma zarabiać na życie ???

Niech się ustawodawca zdecyduje - albo jestem chory albo zdrowy. Wiadomo również, że przyznanie się do padaczki (nawet w dzieciństwie) determinuje brak możliwości pracy np na wysokości.

Nie zatrudnią więc was nawet w hipermarkecie bo nie wejdziecie na drabinę itp. itd. Jestem inżynierem, robię doktorat, pracuję czynnie i muszę czasami prowadzić auto w ramach obowiązków służbowych. Znaczy się, że w wieku 37 lat stracę pracę (a może wcale nie powinienem jej mieć ????)

Może to nasze wspaniałe Państwo powinno mnie żywić już do końca a ja sobie dorobię kilkaset złotych będąc portierem ???? Paranoja.

Ja już podjąłem decyzję - jak dojdzie co do czego zrzekam sie obywatelstwa (na emerturę i tak nie ma co liczyć w tym kraju) i uciekam do jakiegoś dzikiego - gdzie zacznę życie od nowa

Pozdrawiam,

anonim

Sep 10, 2010
Rating
starstarstarstarstar
Padaczka w czasie snu
by: Anonymous

WITAM A JESLI MIAŁAM PADACZKE TYLKO W TRAKCIE SNU
TO CO ?
PRZECIEŻ TO JEST TOTALNA GŁUPOTA :\

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Padaczka a prawo jazdy?.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.