Odwołanie od decyzji Starosty

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Terminy odwołań od decyzji Starosty

Terminy odwołań od decyzji Starosty

Ciekawe zapytanie, czy jak Cię złapali za granicą za jazdę po pijaku, a następnie tamtejsze władze powiadomiły polski wydział komunikacji,
to czy musisz robić nasze badania lekarskie i psychologiczne.

Dodam, że stało się to w kraju Unii Europejskiej,
naszych odwiecznych przyjaciół zza Odry, czyli w Niemczech.
.....
Cześć nazywam się Darek Kraśnicki i zacznę od zapytania internautki,którą chyba złapała miejscowa "Polizei"

Witam, mam do Pana kilka pytań związanych ze skierowaniem do WOMP'u na badania lekarskie i psychologiczne w zakresie psychologii transportu.
Moja sytuacja wygląda tak, że w sierpniu zostałam zatrzymana w Niemczech, gdzie obecnie mieszkam i miałam we krwi 1,58 promila alkoholu. Dostałam zakaz jazdy po terytorium Niemiec na 11 miesięcy i wielką karę do zapłacenia.

Jako, że na moim prawo jazdy mam adres zameldowania w Polsce, moje prawo jazdy odesłali to wydziału komunikacji w moim mieście. Kilka dni temu otrzymałam list, w którym starosta zawiadamia mnie,o prowadzonym postępowaniu: "o skierowanie mnie na badania
lekarskie i psychologiczne w zakresie psychologii transportu".

Czy Pana zdaniem mogłabym napisać podanie o umorzenie takiego postępowania, ponieważ nie rozumiem, dlaczego miałabym zostać ukarana za jedno przestępstwo bądź wykroczenie zarówno w Niemczech, gdzie je popełniłam oraz w Polsce. Oglądałam Pańskie video na YouTube i widzę, że mogę mieć problem z badaniami psychologicznymi.

Badania lekarskie powinnam przejść bez problemu, gdyż alkohol piję bardzo okazjonalnie, poza tym mam 28 lat i jestem całkowicie zdrowa. Po prostu raz chciałam zaoszczędzić 30 euro na taksówkę i muszę za własną głupotę zapłacić. Na czym polegają testy psychologiczne? Z góry dziękuję ślicznie za pomoc,
...................
Odpowiadając na to pytanie zacząłbym od uprawnień Starosty.

W Artykule 99 ustępie 1-szym Ustawy o kierujących pojazdami przeczytasz: Starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy na:

2) badanie lekarskie, jeżeli:
a) kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

3) badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli:
a) kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,

Za bardzo tutaj nic nie pisze o kierowaniu tym pojazdem tylko na terenie Polski, więc jak Starosta dowiedział się od Niemca,
to można to potraktować, że spełnia to przesłanki następnego punktu:

Starosta wydaje decyzję administracyjną, o której mowa w ust. 1:
1) z urzędu:
a) na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach
wykonywania zadań własnych.

Czyli Niemcy znani ze swojej sumienności w stosunku do Polaków, wykonali swój obywatelski obowiązek, a polski starosta musi Cię skierować na badania.
..............
Ciekawym jest też Art. 97. Ustawy pokazujący, że istnieje przepływ informacji w UE.
1. Starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby posiadającej prawo
jazdy wydane przez państwo członkowskie Unii Europejskiej wymieni z urzędu to prawo jazdy na polskie krajowe prawo jazdy w przypadku:

1) wydania wyroku sądu, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdów, postanowienia sądu lub postanowienia prokuratora o zatrzymaniu prawa jazdy;

2) otrzymania od organu kontroli ruchu drogowego wniosku o skierowanie osoby na badanie lekarskie lub na badanie psychologiczne w zakresie psychologii
transportu;

3) zaistnienia przesłanek do wydania decyzji, o której mowa w art. 99 ust. 1. /czyli między innymi skierowania Cię na badania lekarskie i psychologiczne/
.....................

Oczywiście możesz się odwołać
do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminach, które są na pouczeniu skierowania. W praktyce nie znam przypadków, aby decyzję Starosty uchylono, szczególnie jeżeli chodzi o sprawy związane z alkoholem.

Znalazłem nawet takie tłumaczenie, że Skierowanie na badanie lekarskie nie jest równoznaczne z pozbawieniem prawa jazdy. Ma na celu wyjaśnienie wątpliwości, czy stwierdzony stan zdrowia kierowcy może mieć wpływ na jego zachowania w ruchu drogowym.

.......
Na tym kończę, jeżeli filmik Ci się spodobał, to daj like'a czy kciuka. Jak rozwiązał Ci jakiś problem, to udostępnij go na swoim forum lub portalu społecznościowym.
Jak chcesz więcej takich materiałów, to zaraz po obejrzeniu subskrybuj mój kanał Lekarz Medycyny Pracy.

Jak pewnie zauważyłeś wejście do Unii, oprócz niewątpliwych zalet, jakimi są możliwość swobodnego podróżowania czy pracy, spowodowało też zacieśnienie systemu kontroli nad obywatelem.

Raczej musisz się rozliczyć z polskim fiskusem z zarobionych za granicą pieniędzy, jak również ponieść konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu w krajach ościennych. Pewnie dotyczy to wielu innych dziedzin twojego i mojego życia.

Jeżeli Cię spotkała podobna międzynarodowa sytuacja,
to koniecznie ją opisz w komentarzach pod tym wideo.
Sam jestem ciekaw, czy komuś się udało uniknąć tych badań w podobnych okolicznościach.

Mówił Darek Kraśnicki, specjalista medycyny transportu z Wrocławia i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Orzeczenie lekarskie dla Kierowców.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.