Nowe kody ograniczeń w prawie jazdy

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław Żernicka 215)

Kod 68 w prawie jazdy

Kod 68 w prawie jazdy

Zapoznaj się z najnowszymi kodami ograniczeń zdrowotnych umieszczanych w prawie jazdy, zgodnych z aktualnie obowiązującym rozporządzeniem ministra infrastruktury i budownictwa.
W tym wideo opowiem Ci o najnowszych kodach ograniczeń zdrowotnych w prawie jazdy. Zostały wprowadzone końcem maja 2016 rozporządzeniem ministra Infrastruktury i Budownictwa.

Stare podpisane wcześniej zachowują swoją ważność.Po pierwsze uproszczono ważny dla osób niedosłyszących kod 02
Kod 02 oznacza, że – wymagana korekta słuchu lub wspomaganie komunikacji;

Kiedyś było rozdzielenie na aparat słuchowy jedno lub obuuszny, teraz stwierdzenie jest dość ogólne.

Z kodami dotyczącymi wzroku nic się nie zmieniło.
Dla motocyklistów
44.08 – wysokość siedzenia pozwalająca kierowcy
na oparcie dwóch stóp na ziemi jednocześnie w pozycji
siedzącej i zachowanie równowagi motocykla podczas zatrzymania i postoju,

Kod 110 – posiada orzeczenie lekarskie stwierdzające
przeciwwskazania do kierowania pojazdami w zakresie
prawa jazdy kategorii A1, A2 i A.Zniknął osławiony kod 05.08 a na jego miejsce pojawił się kod 68 – zakaz spożywania alkoholu.
Oznacza to, że nie możesz mieć jakiejkolwiek zawartości
alkoholu we krwi, a nie tylko powyżej 0,2 promila.


106 – zakaz w zakresie kategorii B prawa jazdy przy posiadaniu kategorii C1, C, D1 lub D prawa jazdy;
Może to dotyczyć wyroków sądowych, kiedy za alkohol zabrano Ci kat B, ale możesz pracować jako kierowca zawodowy.Uważna literatura pokazuje, że jest olbrzymia ilość kodów dotyczących dostosowania pojazdu dla osób niepełnosprawnych. Jest to krok w dobrym kierunku, ponieważ Ci Ludzie również potrzebują auta do normalnego funkcjonowania.

Tak więc jak idziesz do lekarza, a masz jakieś wyjątkowo nietypowe schorzenie, to warto pokazać mu kod, który pasuje do twojej sytuacji.

Na tym kończę, jak miałeś jakieś doświadczenia z kodami ograniczeń, szczególnie na styku kierowca - Policja, to zapraszam Cię do komentarza pod tym filmikiem.


Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia, lekarz specjalista medycyny transportu i do zobaczenia w kolejnym wideo.

Comments for Nowe kody ograniczeń w prawie jazdy

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Jun 24, 2020
Rating
starstarstarstarstar
Zapytanie
by: Dark

Witam, mam takie zapytanie prawojazdy na kat B zdałem w 2010roku bezterminowo z kodem 01.01. Mam takie zapytanie ile ważne są uprawnienia, czy muszę wymienić na nowe i zrobić badania???

Jan 17, 2020
Rating
starstarstarstarstar
Powtórne badanie w WOMP
by: Dariusz

Panie Doktorze, dążę do tego, ze dziś będąc w starostwie próbując bez skutku przerejestrować auto /kolejki jak w PRL/ wszedłem do kierownika Wydziału Komunikacji, któremu powiedziałem, że będę przebywał we Wrocławiu a na marginesie raz na kwartał jestem i tak więc nie skłamałem, i że będę od wiosny tam dłuższy czas i chce badania przeprowadzić właśnie we Wrocławiu choćby ze względu na koszty dojazdu.

W odpowiedzi usłyszałem czy na skierowaniu pisze Womp Rzeszów. Odparłem, że tak lecz teraz patrząc pisze tylko Womp/??? / czy to ujednoznacznia Womp rzeszowski czy daje wolny wybór miasta.

Znając opinie i realia Wompu Rzeszów wiem ze kolejny raz tez będzie również kod 68 oraz kolejne 2 lata. Lekarz w Womp Rzeszów bawi się w kuratora jak napisałem wojewodzie.

Usłyszałem również, ze jeśli przyniosę orzeczenie z Wrocławia tutejsze starostwo nie zaakceptuje go.
Wiem ze odpisywał mi Pan kilkukrotnie i w zasadzie ja rozumiem kierowane do mnie słowa lecz nie mogę przekroczyć bariery tutejszego urzędu wydziału komunikacji.

Sep 17, 2018
Rating
starstarstarstarstar
Kod 01 -01
by: Dariusz

Witam, zwracam się do was z takim nietypowym pytaniem, aczkolwiek zrobiłem badania w danym miejscu na prawo jazdy i w pełni nie świadomy udałem się na nie w okularach ( mam je przepisane do noszenia w domu itp, ponieważ mam nie wielka wadę) i dostałem z tego powodu badania ważne tylko na 5 lat i ograniczenie 01.01 w prawie jazdy.


Dodam że bez okularów widzę całkiem dobrze ponieważ ostrość wzroku bez korekcji wypadła mi 0,7 a dopuszczalna jest 0,5 więc łapie się w limicie, a na badania poszedłem w okularach tylko i wyłącznie z tego powodu, iż bałem się, że nie przejdę ich wcale. Oczywiście badania już zaniosłem do starostwa wraz ze wnioskiem i został już wyrobiony profil, który zaniosłem do wybranego osk. I teraz moje pytanie.


Czy jest możliwość zrobienia kolejnych badań u innego lekarza, dostarczenie nowego wniosku do starostwa i wyrobienie nowego profilu? Jest to dla mnie o tyle ważne, ponieważ nie chcę mieć w prawie jazdy żadnych ograniczeń i limitu tylko na 5 lat. Proszę w miarę możliwości o odpowiedź. Pozdrawiam

Sep 17, 2018
Rating
starstarstarstarstar
Kod 68 po badaniach WOMP
by: Dariusz

Witam serdecznie,
mam nadzieję, że zechciałby Pan zapoznać się z moim przypadkiem i udzielić mi wskazówek.
Opis:
Poszedłem do WOMP nieprzygotowany, psychotesty OK, rozmowa z lekarzem orzecznikiem OK, to było ..11.2017.


Nie dostałem jednak od niego orzeczenia, które miało przyjść pocztą ze względu na zbyt dużą ilość pracy i pacjentów. Przedwczoraj dostałem orzeczenie, brak przeciwwskazań, jednak wraz z orzeczeniem dostałem skierowanie do poradni terapii profilaktyki uzależnień z kodem F 10.1 i dodatkowo na orzeczeniu, w punkcie ograniczenia
pojawił się kod 68, oraz następne badania za pół roku w WOMP.

Domyślam się, że to z powodu triglicerydów. Nie stosowałem żadnych kilkutygodniowych odstępstw od spożywania alkoholu ponieważ nie byłem świadom tego co mnie może czekać w tej instytucji i uznałem wizytę tam za formalność.


Dopiero po otrzymaniu orzeczenia zacząłem zgłębiać temat i trafiłem na Pana kanał. Miałem już kilka lat temu badanie triglicerydów i również było podwyższone jednak zamiast brać tabletki zacząłem trenować i prowadzić się zdrowiej i to pomogło. W ostatnim czasie ten zdrowy tryb życia podupadł. Zakaz obowiązuje mnie do .03.2018 jest to w wyniku popełnionego wykroczenia.

Czeka mnie wyjazd za granice właśnie w marcu. W jednym z materiałów wypowiadał się Pan w podobnej kwestii jednak było to już jakiś czas temu, więc może coś się zmieniło i w tamtym przypadku nie było skierowania do poradni terapii i profilaktyki uzależnień.


Moje pytania są następujące, czy muszę zgłosić się do danego lekarza orzecznika w wyznaczonym terminie z zaświadczeniem z poradni uzależnień czy też może być inny uprawniony do tego lekarz?

Czy mogę te badania wykonać przed wyznaczonym terminem? np w lutym? Co z tym kodem 68, wiem ,że to zakaz jakiejkolwiek ilości alkoholu w organizmie podczas kontroli, ale na jaki okres to jest wprowadzone? Nie nadużywam alkoholu, tym bardziej nie mam żadnego problemu z tą używką.

Mam iść do terapeuty z nieistniejącym problemem? Strata mojego i jego czasu, w trakcie którego mógłby komuś potrzebującemu pomóc, dodatkowo pytałem o koszt i jest to dodatkowo 400 zł!


Nie ukrywam, że jestem poirytowany zaistniałą sytuacją, nie miałem świadomości, że wyrok sądu to nie jest ostateczny problem, ale to już chyba winien jestem samemu sobie.
W załączniku przesyłam wszelkie dokumenty z WOMP.
Pozdrawiam. I czekam na odpowiedź

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Zaproszenie Badania Kierowców Psychotesty.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.