Kolejne badania w WOMP?

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław 54-510 Żernicka 215)

Czy mam badać się w WOMP?

Czy mam badać się w WOMP?

Ciekawa sytuacja, kiedy badany za jazdę po alkoholu w WOMP, w końcu przechodzi badania lekarskie, dostaje pozytywne orzeczenie na rok, po roku przynosi orzeczenie od swojego lekarza,a Wydział Komunikacji domaga się kolejnego badania w WOMP, opierając się jedynie na odręcznej dopisce przy terminie ważności dokumentu.

Cześć, nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z Wrocławia i zacznę od historii internauty

Jako ze pracuje na kontrakcie za granicą i bylem na świętach w swoim mieście, to właśnie tam zrobiłem badania u uprawnionego lekarza i zaniosłem do urzędu.
Mnie zastanawia dopisanie długopisem "WOMP", czy to jest normalna praktyka. Bo będąc ostatnim razem, w zeszłym roku lekarz orzecznik stwierdziła, ze kolejne badania będę mógł robić już u siebie w miejscowości.

Sytuacja od początku wygląda tak:
Luty 2011 - zatrzymanie prawa jazdy, jazda pod wpływem,
decyzja sądu zabrania na rok bez ponownego robienia kursu,
skierowanie do WOMP, w WOMP pierwsze badania, normy AST i ALT zawyżone,
norma <45, miałem około 80.Skierowanie mnie do dalszych konsultacji z psychologiem: odpowiadałem na pytania o spożycie alkoholu itd. i skierowano mnie na terapie, abym pouczył się o przypadkach uzależnień./domyślam się, że orzeczenie albo było wtedy negatywne, albo nie wydano w ogóle/

Luty 2012 - po odbyciu kary sadowej zjawiam się na badaniach lekarskich i wszystko w normie, ale decyzja jedynie na rok czasu, bo pani powiedziała, że chce mnie monitorować.

Marzec 2013 - ponowne badania i znowu wszystko w normie a dodatkowo psycholog, który nie stwierdził żadnych przeciwwskazań, oczywiście dokument o ukończeniu terapii miałem przy sobie, lekarz orzecznik stwierdza, ze wszystko w porządku i kolejne badania u mnie w mieście mogę robić.

Styczeń 2014 - święcie przekonany, ze przed marcem mogę donieść od miejscowego lekarza orzeczenie, a tu... zaskoczenie, z archiwum pani w urzędzie wyciąga mi poprzednie orzeczenie z WOMP-u z dopisanym wskazaniem, gdzie mają być badania kolejne.

Czy faktycznie nie ma obejścia i muszę ponownie jechać tam? Nie jest to określone jasno, jak dla mnie. Dziękuje za poświęcony czas.
Według mnie, o ile badania lekarskie za jazdę po alkoholu odbywają się w WOMP na podstawie skierowania od Starosty, /chociaż nie jest to takie jasne po wejściu Ustawy o kierujących pojazdami, a przynajmniej na początku 2014 roku/ to po przejściu pozytywnym tych badań rola lekarza WOMP się kończy.

Nie mogą oni kierować na jakieś kolejne badania kontrolne do Siebie, bo nie są Starostą powiatowym, tylko wykonawcą polecenia starosty.

Ze wzoru orzeczenia lekarskiego też nie wynika jakakolwiek możliwość odręcznych dopisek w pozycji: data ponownego lub kontrolnego badania lekarskiego.

Data dla mnie jest datą i nawet jak lekarz miał jakieś szczere chęci, to nie może dopisywać tam ośrodka, w którym ma być kolejne badanie.


Powstaje pytanie, co robić, jak Urzędnik "wie swoje" i uważa, że ponowne badanie powinno się odbyć w WOMP?

Wystosowałbym pismo z prośbą o uzasadnienie tej decyzji, a w momencie otrzymania pisemnego uzasadnienia byłby to jakiś punkt odniesienia do dalszego działania. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że urząd wycofa się z wymogu przyniesienia orzeczenia z WOMP.

Niestety różne prywatne interpretacje urzędnicze zdarzają się z reguły do momentu prośby o uzasadnienie na piśmie.

Na tym kończę.
Jak miałeś podobną sytuację, czyli obowiązku kolejnych badań lekarskich w WOMP, pomimo, że wcześniej otrzymałeś tam orzeczenie pozytywne, to koniecznie napisz w komentarzach jak Ci poszło. Być może jest jakaś inna ścieżka rozwiązania tego problemu.


Jak Ci się ten filmik spodobał, to daj like'a, kciuka. Jak Ci rozwiązał jakiś problem, to udostępnij go na swoim portalu społecznościowym. Jak chcesz więcej takich materiałów, to dokonaj w tej chwili subskrypcji mojego kanału YouTube Lekarz Medycyny Pracy

Jak zwykle najwięcej dyskusji toczy się na mojej stronie internetowej Badania Lekarskie Kierowców.pl i tam wpadnij zaraz po obejrzeniu tego filmiku.

Mówił Darek Kraśnicki z Wrocławia i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.Tak nawiasem mówiąc, chciałbym mieć takie uprawnienia wskazywania swojej firmy jako kolejnej do badania kontrolnego kierowców. Wystawiając terminowe orzeczenia tylko na rok, raczej byt miałbym zapewniony.Czy kod 68 może być wpisany do prawa jazdy z innego powodu niż alkohol?

Panie Doktorze w wyniku choroby serca spowodowałem małą kolizję
/brak rannych/ Policja sprawę umorzyła.
Zostałem skierowany na badania do Wompu.

Orzecznik dał mi opinię pozytywną ale wpisał mi kod 68 oraz następne badania za pół roku.
Nadmieniam iż alkoholu w ogóle nie spożywam przynajmniej od 10 lat. Prawdopodobnie sugerował się wynikiem :
Alat 51 pozostałe wyniki w normie.

Czy miał prawo tak postąpić czy warto się odwoływać i kto ewentualnie pokryłby koszty odwołania.
Proszę o odpowiedź

Comments for Kolejne badania w WOMP?

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Aug 05, 2019
Rating
starstarstarstarstar
Termin kolejnego badania
by: Anonymous

Witam Panie Doktorze
Pisze do Pana prosząc o poradę. W Kwietniu
wykonałem badania w WOMP Rzeszów (psychologiczne i lekarskie) wynik badań psychologicznych od razu pozytywny.

Po kilku tyg otrzymałem orzeczenie wyniku badan lekarskich wraz z kolejnym terminem badań, wstępnie orzeczenie jest pozytywne, lecz zdziwił termin kolejnych badań na 26 październik (sobota) otrzymałem również skierowanie do poradni uzależnień oraz wpis na wynikach badań o konsultacje z lekarzem rodzinnym.
Po pierwszych badania spokojnie wyjechałem za granice do pracy, wyniki pocztą odebrała moja mama, od dwóch dni jestem w Polsce na urlopie mogłem osobiście przeczytać to orzeczenie.

Mama wcześniej poszła do urzędu komunikacji pokazując to orzeczenie a tam dowiedziała się ze kolejne badania muszę ponownie wykonać w WOMP Rzeszów. Termin badania wypada na sobotę a wtedy womp jest nieczynny.

Moje pytanie brzmi czy faktycznie muszę wykonać to badanie w WOMP ? Proszę o odpowiedz Panie Doktorze bo naprawdę już sam biegiem, co mam z tym zrobić. Przesyłam Panu również, zdj tegoż orzeczenia,
Dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Nov 30, 2017
Rating
starstarstarstarstar
U MNIE TAK TO JEST
by: JANUSZ

No ja miałem taką sytuacje... przy pierwszym badaniu dostałem na 1 rok w WOMP po roku w WOMP dostałem znowu na rok i za miesiąc staje trzeci raz do WOMPu. Za każdym razem dopisek na zaświadczeniu ze następne ma być w WOMPie. Na każdym badaniu nie miałem udokumentowanej rocznej abstynencji.

I chyba lepiej dostać na rok i za rok ponownie się badać niż tak jak Pan mówi ze jak nie chcieli dać to niech nie dają. ( taki kredyt zaufania podobno ).

Po nowym roku będę stawał kolejny raz i stwierdzam dwuletni okres abstynencji i pokazuje kwity z ukończenia terapii i zobaczymy jak to będzie :)

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Orzeczenie lekarskie dla Kierowców.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.