Jazda drogami o niewyznaczonych pasach ruchu

by Adam29101981
(gdzieś w Polsce)

Jazda drogami o niewyznaczonych pasach ruchu.

Poniżej bardzo przemyślany komentarz osoby, zajmującej się na co dzień profesjonalnie nauką jazdy. Zapraszam do obejrzenia filmu, ze zwróceniem uwagi na skomentowaną sytuację.

Niestety praca instruktora nauki jazdy we Wrocławiu nie jest łatwa.


Jazda drogami o niewyznaczonych pasach ruchu
Dziękuję za zaproszenie. Mam delikatną sugestię odnośnie Państwa filmu (https://www.youtube.com/watch?v=vkGWlUFmck0&NR=1), a dokładnie o sytuację z 4:33. Instruktor wydaje polecenie zmiany kierunku jazdy w lewo na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną.

Od 4:23 jedziemy drogą dwukierunkową o niewyznaczonych pasach ruchu. Kursantka jedzie przy prawej krawędzi jezdni, w momencie polecenia o zmianie kierunku jazdy zbliża się do osi jezdni i sygnalizuje to kierunkowskazem. Moim zdaniem nie powinna tego robić.

Na praktykach asystenckich egzaminator zwrócił mi na to uwagę, gdy sam wracałem do WORD-u po tym, jak byliśmy zmuszeni jednemu kursantowi przerwać egzamin. Wyjaśnił mi w następujący sposób:

"Jeżeli jedziesz drogą jedno- bądź dwukierunkową, gdzie pasy ruchu nie są wyznaczone, nie sygnalizujesz zmiany pasa ruchu, bo one de facto nie istnieją. To, że mieszczą się samochody osobowe obok siebie wcale nie znaczy, że masz sygnalizować zamiar zmiany pasa ruchu".

Nie do końca mnie to przekonało, więc podał mi przykład, na który już kontrargumentu nie znalazłem "Dobrze, a gdyby tą drogą jechał autobus, bądź samochód ciężarowy ?". Od tamtej pory (czyli od 3 tygodni) przestałem używać kierunkowskazu. Miał rację i podkreślił, abym w takiej sytuacji jeździł pomiędzy prawą krawędzią, a osią jezdni.

Przemawia za tym także inna sytuacja, na którą się nadziałem podczas kursu dla kandydatów na egzaminatorów. Jeżeli na takiej drodze jedziemy przy prawej krawędzi, a po lewej stronie wyprzedzimy pojazd, to mamy do czynienia z przerwaniem egzaminu z tabeli 12 poz. 16 (wyprzedzanie z niewłaściwej strony).

Opierając się na tym przykładzie, to pasy ruchu wyznaczone są w 4:46, o czym mówi znak informacyjny po prawej stronie.

Comments for Jazda drogami o niewyznaczonych pasach ruchu

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Jan 06, 2011
Rating
starstarstarstarstar
Kwestia dotyczaca zmiany pasa .
by: Anonymous

Witam,odpowiadam na pytanie i kwestię dotyczącą zmiany pasa .

Oczywiście zmiana pasa i sygnalizowanie tego manewru następuje ewidentnie w momencie kiedy mamy wyznaczone pasy , mam następny przykład : jeżeli mamy jeden szeroki pas i np. omijamy jakąś przeszkodę i w trakcie omijania nie przekroczymy osi jezdni nie musimy sygnalizować tego elementu kierunkowskazem.

Ale - jeżeli jedzie rowerzysta lub kierujący skuterem ,i trzyma się zgodnie z zasadami ruchu przy prawej stronie jezdni , chce dojechać do środka jezdni,

bo za chwilę będzie skręcał w lewo biorąc pod uwagę, że przepisy ruchu drogowego obowiązują wszystkich uczestników ruchu ( oczywiście taki pojazd może być wyprzedzony w dowolnym momencie przez inny pojazd bez konieczności zmiany pasa)

to jak Pan sądzi? czy taki uczestnik ruchu (rowerzysta lub ktoś jadący na skuterze) bez sygnalizowania dojazdu do osi jezdni będzie wykonywał ten element bezpiecznie ??

Podsumowując, moim zdaniem kierunkowskaz zawsze warto włączyć, a młodych przyszłych kierowców uczyć dokładności w realizowaniu zasad bezpiecznej jazdy .
Trzeba rozróżnić pojazd, który ma duże gabaryty i nie musi wykonywać zjazdu od prawej strony drogi do środka jezdni bo praktycznie już przy niej jest ,

natomiast co innego jeżeli jest to pojazd, który pokonuje kilka metrów od prawej strony drogi do środka jezdni i sygnalizowanie ( a sygnalizujemy dany dojazd przecież nie dla siebie ale dla innych ) dla ogólnego pojęcia bezpieczeństwa powinno nastąpić.
.


Chciałem jeszcze skomentować to, co powiedział egzaminator. W takiej sytuacji na drodze będąc na egzaminie państwowym egzaminator nie powinien oblać kursanta w związku z tym, że swoim zachowaniem (włączeniem kierunkowskazu w ww.przykładzie) nie zagroził bezpieczeństwu ruchu na drodze.

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Prawo jazdy YouTube.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.