Jaka wada wzroku dyskwalifikuje kierowce kat C+E

by Bartek
(gdzieś w Polsce)

Dopuszczalna wada wzroku na kat E/C

Dopuszczalna wada wzroku na kat E/C

Jaka wada wzroku dyskwalifikuje kierowcę na kategorię C+E?

Witam panie doktorze. Mam taki problem odnośnie mojej wady wzroku. Mianowicie rozpocząłem kurs na prawo jazdy kat.C i zaraz po zdanym egzaminie chciałbym zapisać się na C+E.

Mój problem polega na tym, że posiadam wadę wzroku +4 na prawym i +1.75 na lewym. Na lewe oko przeczytam całą tablice, na prawym już gorzej 4 linijkę z góry. Tak to na to prawe oko widzę normalnie, tylko właśnie mam problemy z tablicą.

Chciałbym zapytać, czy będę miał problemy z otrzymanie zdolności do pracy jako kierowca zawodowy. Czytałem na różnych forach i różnie to piszą więc chciałem zapytać fachowca.

Mój kuzyn ma wadę +3,5 i 2,5 i nie miał problemu, a ja się troszkę tym denerwuję, żebym nie wyrzucił pieniędzy w błoto.

U lekarza na prawo jazdy te cyferki z książki czytałem prawidłowo, lecz na tablicy tym słabszym okiem, tak jak wcześniej pisałem do 4 linijki i lekarz nic mi nie powiedział, tylko że jazda w okularach i terminowe. Nawet nie wiem na ile dostałem. Uprzejmie Proszę o odpowiedź na moje pytanie.

Mój problem zaznaczam, że z tym lewym okiem nie mam problemu nieznaczna wada. W Katowicach mi powiedziano, że na lewym mam 1,75, żeby nie obciążać słabszego oka. Dotychczas mam Kategorię B bezterminowo. Z Góry dziękuje i pozdrawiam

Moja odpowiedź
@Jeżeli widzenie obuoczne jest zachowane, to nie powinno być problemów. Oczywiście obowiązuje korekcja okularami lub szkłami kontaktowymi.
Ponieważ kryteria wzroku na kategorię C są identyczne jak na E/C można mieć nadzieję, że lekarz uprawniony do badań kierowców podjął decyzję po solidnej konsultacji okulistycznej.

Inny parametry narządu wzroku, który powinny być prawidłowe, to widzenie zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie. Sprawdza to lekarz okulista lub psycholog transportu.

Bardzo często starsi kierowcy nie przechodzą tego testu w ciemni lub na innych przyrządach okulistycznych.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Badania oczu wada wzroku.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.