Jak długo jest ważne skierowanie Starosty na badania

by Dariusz Kraśnicki
(Wrocław)

Odwołanie do Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu

Odwołanie do Instytutu Medycyny Pracy w Sosnowcu

Czy możesz się badać bez skierowania i jak długo jest ono ważne do badań lekarskich za jazdę po alkoholu?Hej,mam ważne pytanie. DOSTAŁEM SKIEROWANIE NA BADANIA LEKARSKIE I PSYCHOTECHNICZNE NA POCZĄTKU LUTEGO. BADANIA PSYCHOTECHNICZNE ZROBIŁEM PRYWATNIE 16 MARCA, NATOMIAST NA LEKARSKIE CHCĘ JUTRO TO JEST 23 MARCA aby ZAREJESTROWAĆ SIĘ NA POŁOWĘ KWIETNIA , NAJLEPIEJ 13 kwietnia. PONIEWAŻ NIE MAM TERAZ PIENIĘDZY NA ZROBIENIE TYCH BADAŃ.

NIE WIEM TERAZ CZY MOGĘ IŚĆ Z TYM SKIEROWANIEM, CZY NIE DOCZEPIĄ SIĘ W WOMP-IE, ZE SKIEROWANIE JEST TROCHĘ STARE. CHYBA ZE MOŻNA IŚĆ PO NOWE DO STAROSTWA KTÓRE TO WYDAŁO. PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ


@Skierowanie nawet przeterminowane jest Ok,
ale nie radzę zbytnio zwlekać:


ok.już zarejestrowałem się na 23 kwietnia,niestety to najbliższy wolny termin :)


Dzień dobry nazywam się Paweł . Zatrzymano mi prawo jazdy ze względu na jazdę samochodem w stanie po użyciu alkoholu na okres 6-ciu miesięcy. Jaki jest maksymalny okres oczekiwań na badania lekarskie? Dodam, że prawo jazdy zatrzymano mi 12.11.2014. W pouczeniu pisze:


,,Na badania lekarskie przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami należy zgłosić się w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu do Małopolskiego Ośrodka Medycyny Pracy(...) Orzeczenie lekarskie należy przedstawić organowi kierującemu na badania w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu."

Decyzję o skierowaniu na badania dostałem 19.03.2015. Zarejestrowałem się w MOMP. Termin ustalono na 17.07.2015. Jak mam rozumieć to pouczenie? Badania mają być przeprowadzone w ciągu miesiąca a 3 miesiące na doręczenie orzeczenia? Brak mi pomysłów jak to rozumieć. Proszę o pomoc w tym przypadku.


Witam zabrano mi prawo jazdy za jazdę pod wpływem na 6 miesięcy bylem także na badaniach lekarskich w Womp w Kielcach wszystkie padania przeszedłem pozytywnie oprócz 2 krzyża tego z numerami bo nie wyrobiłem się w czasie oraz urządzenia tego z pedałami i klaksonem niby za wolno reagowałem na klakson prawda jest taka, ze złapał mnie skurcz 2 te pedały są pod złym kontem.

Pani doktor kazała zgłosić mi się na poprawę tych 2 testów ja mieszkam i pracuje za granica wiec jest to dla mnie wielki problem, Gdzie mogę zrobić test psychologiczny bez skierowania, bo tamto skierowanie jest w Womp Kielce.Potrzebuje jak najszybciej koszta nie graja roli bez prawa jazdy nie mogę pracować

dziękuje prosił bym o pomocprzeterminowane skierowanie od starosty?Nie chcą uznać starego skierowania od Starosty na badania kierowcy za alkohol.

Od czasu zatrzymania prawa jazdy oglądam Pana filmy i głównie z nich czerpię wiedzę w temacie odzyskania prawka.

Pytałem też kiedyś Pana o czas,w jakim można wykonać badania i odpisał Pan, że generalnie badanie kiedy się chce. Podobną tematykę poruszył Pan w jednym filmie:

Natomiast tu sytuacja była o tyle inna, że istotny był ten roczny termin,a u mnie nie miało to znaczenia,bo prawo jazdy zostało zatrzymane na dłużej.

W tym tygodniu robiłem badania psychologiczne
i Pani psycholog zakwestionowała ważność skierowania, bo stwierdziła, że było ono ważne jedynie 3 miesiące od wystawienia.

Ostatecznie testy zrobiłem, a orzeczenie miałem dostać po "odnowieniu" skierowania, ale skończyło się na podpisaniu oświadczenia, że nie robiłem wcześniej testów psychologicznych.

Pani psycholog wydała mi pozytywne orzeczenie,
natomiast powiedziała, że gdyby skierowanie było z Warszawy, to musiałbym je odnowić i, że to nie jest wyjątkowa sytuacja, i odsyłają klientów z kwitkiem..

Zastanawia mnie jednak,czy sytuacja nie powtórzy się w WOMP?
To mnie trochę bardziej martwi, bo ze względu na brak terminów, umówiłem się na badania w ośrodku oddalonym o ponad 100 km i nie chciałbym jechać na darmo.

Planuję jeszcze zadzwonić do tego ośrodka
i zapytać, ale nie jestem przekonany, czy informacja z rejestracji będzie w jakikolwiek sposób wiążąca.

Samo skierowanie też dostałem z poprzedniego miejsca zamieszkania,które jest oddalone ponad 100 km od aktualnego, ale jako, że zostało jeszcze 2 tygodnie do badania, to w razie potrzeby pojechałbym je "odświeżyć"
o ile to w ogóle możliwe.

Może spotkał się Pan z takim problemem
lub będzie to ciekawy temat na kolejny film,
bo słowa Pani psycholog sugerowały,
że takie przypadki się zdarzają.
Moja Odpowiedź
Formalnie psycholog ma rację

Wg Artykułu 101. punktu 2.Osoba skierowana na badanie, jest obowiązana do: poddania się badaniu w terminie miesiąca
od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu;
2)przedstawienia staroście odpowiedniego orzeczenia lekarskiego
lub orzeczenia psychologicznego w terminie
3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o skierowaniu.

Za bardzo nie piszą jednak,co robić z ludźmi,
którzy nie stawili się w terminie ustawowym.

Być może postępowanie tego psychologa wynika z
jakiś negatywnych doświadczeń z osobami,
które nie przyznały się do wcześniejszych negatywnych wyników badań i jakimś zamieszaniem z tym związanym.

Tym nie mniej, skończyło się jedynie na oświadczeniu, czyli widać, że jakieś rozwiązanie problemu w miarę szybkie jest możliwe.

W przypadku badań psychologicznych, które raczej odbędą się w placówce prywatnej i w miarę szybko, WOMPy rzadko oferują badania w ciągu ustawowego miesiąca o ile w ogóle jest to możliwe.

Wynika to po prostu z małej ilości oddziałów WOMP na dane województwo.

Nie spotkałem się z jakimś przykładem
odprawienia kierowcy z kwitkiem, pomimo przeterminowanego skierowania, co nie oznacza, że coś takiego nie jest formalnie możliwe.

Aby uniknąć podobnych sytuacji zarówno w Pracowni prywatnej jak i WOMP radził bym się zapytać podczas rejestracji telefonicznej, czy będzie problem z przeterminowanym skierowaniem.

Jak tak, to albo szukać innej pracowni albo
zrobić to, czego chcą ze skierowaniem.

Comments for Jak długo jest ważne skierowanie Starosty na badania

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Oct 25, 2017
Rating
starstarstarstarstar
Prawo jazdy kat b
by: Paweł

Witam.
Około trzech lat temu miałem wpadkę (małe posiedzenie z kolegą przed garażem po czym próba zaparkowania auta...nieudana...) karą było zakaz prowadzenia na okres dwóch lat i grzywna.

Następnie dostałem skierowanie na badania psychologiczne i do" WOMP".
Zrobiłem badania psychologiczne oczywiście pozytywnie i udałem się na wyznaczony termin do WOMP w Sosnowcu. Pani doktor powiedziała że wszystko będzie zależeć od prób wątrobowych. Po kilu dniach miałem przyjechać jeszcze raz jak będą już wyniki .

Dostałem telefon i pojechałem wyniki okazały się ok, Potem okulista... super nawet dodatkowe badania jak na kat C+E (nie wiem dlaczego) też wyszły ok, następnie laryngolog "Próba Romberga" zacząłem lekko tracić równowagę i zaczął się problem.Pani doktor powiedziała że to mogą być oznaki alkoholizmu. Próbowałem wytłumaczyć że nie udana" Próba Ramberga" wiąże się z moją chorobą "Charcota-mariego-Tootha"

Pani doktor napisała swoje, Powiedziała że nie zna tej choroby i wysłała mnie do neurologa. Po badaniach i rozmowie Pani neurolog stwierdziła że nie jest źle i są gorsze przypadki , Zaoferowała mi pomoc miałem dostarczyć badania "EMG" które potwierdzą minimalny stan choroby. Za kila dni przywiozłem "EMG" ale orzeczenie już na mnie czekało oczywiście negatywne. Odwołałem się do WOMP w Łodzi i tam usłyszałem że( "Kurcze nie wiem, zastanowię się jeszcze, my nie chcemy stracić pracy...Itd...Dostanie pan orzeczenie pocztą.")

I dostałem negatywne.
Chcę tylko dodać że na co dzień pracuję jako operator wózka widłowego wysokiego składu a pracowałem jako kierowca międzynarodowy. Auta to moja pasja od najmłodszych lat. Jestem załamany, Zdesperowany....
Bardzo proszę o pomoc.

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Orzeczenie lekarskie dla Kierowców.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.