Egzamin wewnetrzny na prawo jazdy

by Darek
(Wroclaw)

Egzamin wewnętrzny na prawko w OSK Euforia we Wrocławiu

Egzamin wewnętrzny na prawko w OSK Euforia we Wrocławiu

Do czego służy Egzamin wewnętrzny na prawo jazdy z twoim instruktorem? Zalety próbnego testu dla kursanta przed egzaminem państwowym.
Jeszcze lepiej jest, jak to przeprowadza instruktor, którego nie znasz i bardziej to symuluje prawdziwy egzamin.

Część kursantów nie widzi najmniejszego sensu dla egzaminu wewnętrznego. Spora grupa uważa go, za dobry pretekst do wyciągnięcia kasy i dokupienia jazd dodatkowych.

W tym artykule spróbuję wyjaśnić jego wartość, przy właściwym zaangażowaniu się zarówno kursanta jak instruktora nauki jazdy.

Z punktu widzenia szkolonego wszystko wydaje się proste. Skoro zaliczyłem już 30 lub więcej godzin jazdy, to co może taki egzamin wnieść nowego w moim stylu prowadzenia auta?

Jest w pewnym sensie prawdą, że w trakcie testu nie nauczysz się wiele. Instruktor poda Ci zaledwie polecenia dotyczące kierunku jazdy czy komendy manewrów.

Tym nie mniej prawdziwą zaletą tego egzaminu powinno być jego omówienie. Instruktor powinien zwrócić uwagę nawet na niewielkie niedoskonałości twojej jazdy, wymagające poprawek przed egzaminem państwowym.

Następnym celem jest pokazanie, jak kursant zachowuje się w odmiennych niż normalne warunkach egzaminacyjnych. Taki test nie jest z pewnością zwykłą godziną nauki jazdy.

Każdy instruktor chciałby, aby jego podopieczny jeździł jak na co dzień. Tymczasem wpływ stresu egzaminacyjnego jest powszechnie zdany. nawet najlepsi uczniowie popełniają rażące szkolne błędy. Zamiast przyjaznego nauczyciela siedzi obcy człowiek egzaminator i w zasadzie tylko obserwuje. Natomiast od jego decyzji zależy, czy dostaniesz prawko czy nie.

Nawet bardzo dobry kursant zachowuje się inaczej, kiedy jego instruktor mówi niewiele.

Powód jest bardzo prosty. Każdy jest przyzwyczajony do przyjaznych uwag podczas jazdy, natychmiastowego wskazania błędów, czy pochwały jak zrobiliśmy coś dobrze.

Niestety na państwowym sytuacja jest zupełnie odwrotna.

Rozpoczęcie egzaminu wewnętrznego.
Na początku powinny być wyjaśnione zasady tego testu.Instruktor gra tu rolę egzaminatora. Nie będzie odpowiedzi na pytania kursanta, ponieważ egzaminujący jest od oceny umiejętności, a nie wyjaśniania niejasności.

Czas trwania egzaminu powinien być około 40 minut i zawierać wszystkie elementy wymagane w programie. Niezłym rozwiązaniem jest inny instruktor patrzący obiektywnie na twoje umiejętności. Również egzaminatorzy różnią się sposobem wysławiania, chociaż wymagane jest to samo.

Kluczem do sukcesu jest Twoje podejście do próbnego testu.

Potraktuj go jak prawdziwy egzamin!! Wykaż się pozytywnym podejściem i zrób wszystko, aby wywrzeć wrażenie na swoim instruktorze. Podejście lekceważące na pewno sprawi szkolącemu uczucie niedosytu i poważny instruktor nie dopuści cię do państwowego.


Omówienie wyniku egzaminu.

Jest to najważniejsza chwila dla Ciebie. Instruktor z pewnością robił notatki, aby wyjaśnić wszystko w najdrobniejszych detalach.

Nie jest najważniejszą odpowiedź czy cię dopuści czy nie. Instruktor powinien wydać wyważoną opinię na temat Twoich umiejętności w warunkach testu. Powinieneś otrzymać informację, co należy ulepszyć i ewentualnie tym zając się podczas następnych zajęć.

Bądź raczej przygotowany na poprawkowy próbny egzamin.
Jeżeli podczas pierwszego wyszły drobne/poważne niedociągnięcia, to dodatkowe jazdy są konieczne. Na kolejnym poprawkowym powinno się stwierdzić, czy twoja jazda uległa poprawie.

Tak naprawdę trudno docenić wartość egzaminu wewnętrznego,zanim go po prostu nie zrobisz. Prawdziwy test jest drastycznie różny od zwykłej nauki jazdy, a próbny ma na celu uświadomienie tego faktu.

Reasumując, kiedy instruktor sam dopuści Cię do egzaminu wewnętrznego,zrób co tylko w twojej mocy, aby wypaść jak najlepiej. Jest to ostatnia faza twojej nauki przed wielkim finałem, z egzaminatorem na siedzeniu pasażera i Tobą w roli głównej.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Egzamin na prawo jazdy.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.