Czy mozna zdawac prawo jazdy od 16 lat

by Darek
(Wrocław)

Czy można zdawać prawo jazdy od 16 lat ? Jest to pytanie bardzo często zadawane przez najmłodszych internautów.

Odpowiedź
Dotyczy to tylko 3 kategorii prawka /stan na koniec 2009 r/.

Kategoria A1 - najmniejsze motocykle do 125 cm3 pojemności

Kategoria B1 - samochody o masie własnej do 550 kg

Kategoria T - traktory

Najbardziej popularna jest kat A1 - małe motory są w zasięgu finansowym szesnastolatków. Ponadto szkoły jazdy raczej posiadają odpowiedni motocykl.

Kategoria B1 prawka - problem większy. Nawet w miastach wojewódzkich są nieliczne szkoły jazdy posiadające autko spełniające wymogi Kodeksu drogowego. Jest to albo Mercedes Smart albo Daihatsu Cuore.

Nie są to jakieś super-rewelacyjne samochody do późniejszego jeżdżenia. Część szesnastolatków jeździ z prawem jazdy B1 normalnymi autami /licząc po cichu na łut szczęścia/.

Do prowadzenia Auta B1 nie potrzebna jest obecność osoby dorosłej. Zgoda rodziców potrzebna jest do rozpoczęcia kursu a potem do egzaminu państwowego.

Kategoria T - traktory - temat oddzielny, dotyczący mieszkańców wsi - można coś napisać poprzez komentarze do tej strony.

Czy można zdawać prawo jazdy od 16 lat ? - Tak, ale tylko te wcześniej wymienione kategorie A1,B1 oraz T. Ceny kursów są zbliżone do kosztu odpowiednich kursów dla dorosłych.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Pytania i Odpowiedzi -Gdzie, za ile, czy?.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.