Czy mogę przedłużyć ważność prawka długo przed końcem ważnosci?

by Przemysław
(Białystok)

Wcześniejsze przedłużenie ważności prawa jazdy

Wcześniejsze przedłużenie ważności prawa jazdy

Czy mogę przedłużyć wcześniej ważność terminowego prawa jazdy?Witam. Dwa lata temu zrobiłem kategorię prawa jazdy b i A2. Lekarz pomimo mojej wady wzroku ( - 1,75 na oko lewe i prawe) wystawił mi zaświadczenie na 15 lat. Niedawno postanowiłem zdać prawko na kat c.

Lekarz wystawił mi zaświadczenie na 5 lat, przy czym na zaświadczeniu zaznaczył wszystkie kategorie i skrócił mi termin ważności kat b i a2.

Ja nie byłem wtedy tego świadomy, zaniosłem te zaświadczenie do urzędu, i zorientowałem się ,że mam skrócone prawko dopiero, gdy odbierałem dokument.Czy gdyby inny lekarz wystawił mi zaświadczenie na 15 lat na Kat B i A2, mogę je zanieść do urzędu i poprosić o wydanie nowego dokumentu pomimo, że obecny jest ważny jeszcze ponad 4,5 roku. Zależy mi na długim terminie ważności prawa jazdy, ponieważ oprócz wady wzroku posiadam również nadciśnienie tętnicze i obawiam się że za np.2 lata ustawodawca stwierdzi że są to schorzenia dyskwalifikujące mnie jako kierowcę.

Gdybym miał prawko na dłużej mógłbym spać spokojnie i nie martwiłbym się, że wejdą jakieś nowe przepisy na moją niekorzyść. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.


Moja odpowiedź
Przedłużałem prawa jazdy w podobnej sytuacji oraz wcześniej niż wynikało to z terminu ważności.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Pytania i Odpowiedzi -Gdzie, za ile, czy?.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.