Częściowy daltonizm + wada wzroku.

by Damian
(Elbląg)

Prawidłowe rozpoznawanie barw podstawowych

Prawidłowe rozpoznawanie barw podstawowych

Witam. Mam 20 Lat. Mam częściowy daltonizm, za każdym razem kiedy podrzucali mi tablicę Ishihara - wyłapywałem tylko parę cyfr tylko. Posiadam również wadę wzroku -0.7 lewe -0.5 prawe.

Posiadam kat. B. W wieku 21 lat chcę przystąpić do kursu na Kat C. I zająć się zawodową jazdą za granicą - Anglia, gdyż tam mam załatwioną pracę od ręki. Czy jest szansa, że z takimi wadami wzroku mogę pozytywnie ukończyć Kat. C i jeździć zawodowo?.

Na powyższe problemy znajdziesz odpowiedź w tym filmiku, który nakręciłem. Podstawą jest prawidłowe rozpoznawanie barw podstawowych, które ocenia lekarz okulista.

Na podstawie jego pisemnej opinii lekarz medycyny pracy uprawniony do badań kierowców podejmuje ostateczną decyzję.

W tym przypadku orzeczenie może być zarówno pozytywne jak i negatywne, ale trudno coś wyrokować na podstawie opisu pacjenta, bez przeprowadzonego badania lekarskiego.

Proponuję pójście do okulisty, poddanie się badaniu i uzyskaniu pisemnej konsultacji, która ułatwi sprawę lekarzowi wystawiającemu orzeczenie dla kandydatów na kierowców.
Problem innego kierowcy zawodowego:
Witam !

Pracuje już 15 lat jako kierowca zawodowy, badania okresowe to zawsze u mnie duży stres ze względu na problemy z prawidłowym rozpoznawaniem barw na tablicach Isihary.

Natomiast barwy na sygnalizatorze świetnym rozróżniam prawidłowo z odległość 1-2 km, bo tak mniej więc wynoszą odległości pomiędzy skrzyżowaniami w Lublinie, takie odległości o zmierzchu lub w nocy dają gwarancje że nie mogę widzieć w jakim położeniu jest dane światło.

Chce zapytać, czy to może służyć jak wiarygodność że mój wzrok pod względem rozróżniania barw podstawowych jest prawidłowy?

Pozdrawiam serdecznie
Grzegorz
Jak masz coś ciekawego do dodania w temacie twojego daltonizmu i pracy w firmie transportowej, to zrób to poprzez komentarze poniżej.

Witam !!

Każdy ze specjalistów upiera się do testowania kierowców tablicami Isihary, kiedy wie że to badanie nie jest konieczne do badania kierowców, bowiem jest bardzo czułe. Dużo kierowców przez te tablice straciło prawko albo nadzieje że mogą zostać kierowcami zawodowymi, dlatego że prowadzący lekarz nie podał go dodatkowemu badaniu.

Wydaje mi się że filmik pokazujący kolory na takiej lampie byłby pożyteczną sprawą dla nas wszystkich kierowców.
Pozdrawiam serdecznie

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Pytania i Odpowiedzi -Gdzie, za ile, czy?.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.