Choroba dwubiegunowa a prawo jazdy zawodowe?

by Dominik
(woj Podkarpackie)

Normy badań psychiatrycznych kierowców zawodowych

Normy badań psychiatrycznych kierowców zawodowych

Witam
Szanowny Panie Doktorze
Mam 31 lat. Nie potrafiłem sobie trochę poradzić w życiu ze swoimi problemami. W latach 2006-2012 4x wpadałem w depresję, chciałem popełnić samobójstwo.

Na szczęście za każdym razem zabrakło mi odwagi. Kończyło się na izolacji od otoczenia na okres ok 2-3 miesięcy. Stwierdzono u mnie CHAD. Wcześniej po kilku miesiącach samowolnie przerywałem zażywanie leków.

Wydawało mi się, że sobie poradzę. Po ostatnim razie postanowiłem wziąć się porządnie za siebie i po 2 latach pani doktor odstawiła mi leki oczywiście nie bezpodstawnie. Obecnie mimo niełatwej sytuacji nie załamuję się. Postanowiłem rozwiązywać swoje problemy a nie uciekać przed nimi.

Myślę, że jestem wstanie ułożyć sobie jakoś życie. Z mediów i osobiście dowiedziałem się, że ludzie podnosili się z jeszcze większych upadków (alkohol, narkomania, choroby, problemy osobiste).

Przedstawiłem tutaj swoje problemy pomijając szczegóły, koncentrując się na najbardziej istotnych kwestiach. Będę Panu bardzo wdzięczny za czas poświęcony na odpowiedź na pytania. Po obejrzeniu kilku Pana filmów chciałbym przekazać Panu wyrazy wielkiego uznania za to, jak bardzo Pan się angażuje pro publico bono.

Pytanie 1.
Miałem badania w WOMP w ..... i ..2014 pozostawiono mi PJ B E+B T.Wyznaczono mi termin następnego badania za pół roku tj lato-2014. Nie spodziewałem się, że do tego dnia będzie ważne moje PJ. Tego dnia wyznaczono mi konsultację psychiatryczną na dzień jesień-2014.

Pozostawiono mi ponownie ww kategorie i wyznaczono kolejny termin badania za pół roku. Ostatecznie PJ odzyskałem ponownie po ok 3 miesiącach. Przez ten czas byłem bez PJ. Rozumiem, że taka procedura jest prawnie uregulowana.

Jak Pan się domyśla brak PJ jest bardzo uciążliwy. Chciałem się spytać, czy nie jest możliwe aby w takich przypadkach wydano ważność PJ na okres troszeczkę dłuższy i odpowiednio długi aby mieć ciągłość PJ? W moim przypadku wystarczyłoby mi, aby PJ było ważne 9 miesięcy.

Pytanie 2.
Przed ostatnią depresją zrobiłem PJ C+E. Jakieś 2 miesiące po dojściu do siebie postanowiłem podjąć pracę w tym zawodzie. Pani dr mi to odradzała ale zapewniłem ją, że jak będzie coś nie tak to zrezygnuję. Bez żadnych problemów przepracowałem 20 miesięcy i niestety PJ C+E mi odebrano.

Czy mam jakąś szansę w nieco dalszej przyszłości (ok 5 lat?) na możliwość ubiegania się o PJ C+E?

Z poważaniem

Moja odpowiedź
Szanse na prawko zawodowe są bardzo małe, ale przepisy prawa, które umieściłem na obrazku nie wykluczają takiej możliwości.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Przeciwwskazania do prawa jazdy.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.