Badania lekarskie WOMP dla kat. B prawa jazdy

by P.M.G.
(Świętochłowice)

Prawo jazdy z e skróconym terminem ważności

Prawo jazdy z e skróconym terminem ważności

Pytanie w sprawie badania lekarskiego dla kat. B prawa po badaniach w WOMP.

Witam panie doktorze,

Obserwuję pana stronę i oglądam pana filmy które są dobrym dydaktycznym materiałem dla osób takich jak ja, którzy mają styczność z aparatem władzy...

Ale do rzeczy, napiszę szybko swoją historię, miałem w tamtym roku pierwszy raz w życiu zatrzymane prawo jazdy na pól roku za minimalne przekroczenie ustawowego progu dozwolonego spożycia alkoholu (0,12 mg/l). To nic że polskie urzędy i sądy tak wolno działają że sam dokument odzyskałem dopiero po 9 miesiącach od zatrzymania go. Nigdy wcześniej nie miałem nawet mandatu. Otrzymałem skierowania z urzędu miasta i przeszedłem już pozytywnie badania psychotechniczne a także odbyłem wizytę w WOMP Sosnowiec.I tu pojawia się moje wątpliwości, ponieważ uzyskałem w tym ośrodku pozytywne orzeczenie lecz terminowe na 2 lata. Posiadam prawo jazdy bezterminowe (nigdy nie miałem problemów zdrowotnych i nie miałem dopisywanych żadnych kodów ani terminów badań na dokumencie prawa jazdy) i mam pytanie:

- czy po orzeczeniu z WOMPu, mogę np u pana doktora zrobić kolejne badania (z tego co rozumiem mam do tego prawo = maksymalnie do 2 lat muszę i tak wykonać te badanie i z tego co wiem nie musi to być robione w WOMPie) ?
- czy pomimo otrzymania orzeczenia terminowego, jest szansa na otrzymanie orzeczenia bezterminowego ?

- czy nie mając nigdy wcześniej problemów z wzrokiem, nic nie wychodziło na badaniach okresowych z pracy itd itp a na badaniu w WOMPie wyszło ze według orzeczniczki mam lekki astygmatyzm (który to problem i tak zignorowała mówiąc ze mogę to załatwić z lokalnym okulista, ze to nie jest duża wada), jest szansa na to, że mogę otrzymać mimo to badanie z orzeczeniem bezterminowym ?


- Chciałbym zaznaczyć, że gdyby nie badanie w WOMP nawet nie miałbym świadomości, ze coś jest nie tak, nigdy czy to za kierownica, czy tez w życiu codziennym nie zaobserwowałem jakichkolwiek problemów z wzrokiem, widzę dobrze i z bliska i z daleka, test w WOMP na tablicy z literkami zdałem śpiewająco dla prawego oka, tylko niestety lewe oko słabiej wyszło, czy to jest wystarczający powód, żeby otrzymać tylko 2 letnie orzeczenie ?

- Czy w ogóle wydawane są jeszcze orzeczenia bezterminowe ? Z tego co słyszałem to aktualnie prawa jazdy wydawane są maksymalnie na 15 lat (chyba ze tak jak ja, ma się jeszcze bezterminowo wtedy znacznie później dopiero będą chcieli wymieniać na nowe rodzaje dokumentów), kolega powiedział ze teraz lekarze wystawiają już tylko na maksymalnie 10 lat orzeczenia, czy to prawda ? są na to jakieś podstawy prawne ?

- W urzędzie powiedzieli mi, ze nie mogę w wymaganym przez skierowanie czasie, złożyć 2 różnych orzeczeń bo jest sprzeczność (ja tej sprzeczności nie widzę,


1 orzeczenie jest urzędowe bo musiałem przejść badania w wompie z powodu jazdy po spożyciu, a drugie jest przedłużające okres do kolejnego badania lub bezterminowość, bo i tak do 2 lat muszę to wykonać i rozumiem, ze mogę to zrobić w dowolnym momencie, i tak nikt z urzędu nie będzie mi o tym przypominać przecież)

- W tym samym urzędzie dodatkowo powiedziano mi, że kolejne badanie (np te za 2 lata) tez powinienem wykonać w WOMP ponieważ powinna to byc jednostka równej tej która wydala aktualne orzeczenie - jak dla mnie maksymalna głupota, to tak jakbym był już naznaczony i wiecznym skazańcem tego cholernego WOMPa ?


Czy to może być prawda ? wydawało mi się, że po pozytywnym orzeczeniu mówiący o tym ze nie ma przeciwwskazań dla odzyskania prawa jazdy, każde kolejne badanie mogę już wykonać u każdego dowolnego lekarza która ma uprawnienia do orzekania..czy dobrze rozumiem ? czy jest na słowa kierownika urzędu jest jakaś podstawa prawna (on nie potrafił powiedzieć, sam się w tym temacie gubił)

Z góry dziękuje za wyjaśnienie wszelkich moich wątpliwości, bardzo mi zależy na utrzymaniu prawa jazdy jako bezterminowego (nie chce oddawać urzędowi samego orzeczenia z WOMPu gdzie jest tylko na 2 lata,

bardzo bym chciał otrzymać maksymalnie długi termin lub bezterminowość i takie dodatkowe orzeczenie chce pokazać razem z orzeczeniem z WOMPu, tak, żeby nie wbijali mi w dokument prawa jazdy żadnej daty lub daty z krótkim terminem...), bardzo liczę na pana pomoc w tej sprawie panie doktorze.

Z wyrazami szacunku:Moja odpowiedź
Bezterminowych praw jazdy już nie ma tylko na 15 lat.

Gdzieś po 1,5 roku od badania w WOMP oraz złożenia w urzędzie pierwszego orzeczenia, zrobiłbym kolejne badanie u lekarza, który nie robi problemów z terminem orzeczeń z powodu błahych chorób.

Poniżej filmik na podobny temat:

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Przeciwwskazania do prawa jazdy.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.