Badania kierowcy po alkoholu

by Tadeusz
(Trzebnica)

Zasady oceny kierowcy z problemem alkoholowym

Zasady oceny kierowcy z problemem alkoholowym

Sprawdź ostatnie zasady badań lekarskich kierowców po alkoholu, aby przejść je za pierwszym razem!!W tym wideo opowiem Ci, jak WOMPy, wdrażają nowe zasady badania kierowców złapanych za jazdę po alkoholu. Sytuacja jest nieciekawa, szczególnie dla "recydywistów" złapanych po raz kolejny.

Cześć nazywam się Darek Kraśnicki, jestem lekarzem medycyny transportu z Wrocławia i zacznę od relacji internauty, któremu prawko zabrano po raz drugi, a przedostatnie badania lekarskie przyniosły wynik negatywny.
.....

Witam,
Chciałbym z Panem doktorem skonsultować mój przypadek. Mieszkam na południu Polski i podlegam pod miejscowy WOMP. Moje kłopoty zaczęły się w 2007 roku w momencie zatrzymania prawa jazdy za jazdę pod wpływem alkoholu.

Konsekwencją było między innymi zatrzymanie prawa jazdy na okres 1 roku. Wtedy też zostały wykonane badania lekarskie z wynikiem pozytywnym.

W lipcu 2009 roku miało miejsce 2 zatrzymanie prawa jazdy,również za jazdę pod wpływem alkoholu. Prawo jazdy zostało zatrzymane na 5 lat, a czyn zakwalifikowany jako stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym.

Kwalifikacja czynu zawarta w wyroku jest konsekwencją wpadnięcia do rowu na pustym zakręcie w lesie bez udziału osób postronnych,
którym mógłbym zagrozić.

Zostałem ponownie skierowany na badania lekarskie, które odbyło się w 2010 roku.
Otrzymałem wtedy pozytywne orzeczenie psychologiczne (ważne do 2015 roku)
i negatywne orzeczenie lekarskie.
Już po upływie kary w połowie sierpnia bieżącego roku udałem się bez skierowania
(zgodnie z instrukcjami udzielonymi w Wydziale Komunikacji UM) na ponowne badania.

Zostały przeprowadzone wszelkie badania, łącznie z badaniami krwi. Z otrzymanych przeze mnie informacji ustnych wynikało, że badanie okulistyczne oraz wstępne badanie u lekarki medycyny pracy wyszły pozytywnie (pani doktor medycyny pracy udzieliła bardzo oszczędnych informacji).

W gabinecie psychiatrycznym dowiedziałem się,
że od lipca weszło w życie nowe prawo
i wymagane jest zaświadczenie o odbytej terapii oraz o roku trzeźwości.Nie miałem ich,
lecz lekarka zgodziła się na uzupełnienie ich w ciągu tygodnia. Zdobyłem jedynie zaświadczenie z ośrodka terapeutycznego, w którym przebywałem. Drugiego zaświadczenie nie zdobyłem.

Ponowna wizyta w WOMPie ograniczona została wyłącznie z wizyty u lekarki medycyny pracy, która wydała negatywne orzeczenie lekarskie
z powodu braku zaświadczenia o roku trzeźwości.
Nie odebrałem go w dniu badania lecz drogą pocztową 5 września (gra na czas).

Mam od tego czasu według WOMP-u 2 tygodnie na złożenie wniosku o ponowne badanie?
Czy to ponowne badanie to jedyna droga którą mogę wybrać? Czy są jakieś możliwości prawne odwoływania się od ich decyzji? Mam pytanie, czy pozytywne orzeczenie psychologiczne z 2010 roku
było nadal ważne w trakcie badania z sierpnia? Jeśli tak to dlaczego wymagano ode mnie zaświadczeń?

Zwróciłem się ponadto o pomoc do adwokata. Twierdzi on, że po bardzo prawdopodobnym odrzuceniu mojego odwołania przez Instytut Medycyny Pracy należy się odwołać do WSA w Gliwicach. Czy realnie patrząc jestem w stanie w WSA coś wskórać (tzn. czy mam argumenty po swojej stronie)? Proszę o opinię w tej sprawie,
pomocną w ułożeniu sobie wszystkiego w głowie

Z poważaniem
...

Zacznę od małego wstępu do prawdopodobnego rozumowania lekarzy z WOMP. Ten kierowca pomimo, że raz został złapany i przeszedł całą procedurę, w ogóle nie wyciągnął wniosków z zaistniałej sytuacji. Wsiada za kółko na podwójnym gazie, a 5-cio letni okres zabrania prawka świadczy raczej, że sprawa była poważniejsza.

Wiedzę o poprzednim zdarzeniu WOMP ma, bo dokumentacja z poprzedniego badania nie zniknęła i jest do wglądu w procesie orzeczniczym.
..
Do tego dochodzi zmiana przepisów w lipcu 2014.
Czyli nieszczęścia jak to zwykle bywa...chodzą parami.

Obecna norma jest dość konkretna i obejmuje dwa warunki:

8. W przypadku stwierdzenia w przeszłości uzależnienia od alkoholu lub środków
działających podobnie do alkoholu, można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, jeżeli osoba badana:

1) udokumentuje co najmniej roczny okres abstynencji;

2) przedstawi opinię lekarza lub terapeuty
prowadzącego leczenie odwykowe
potwierdzającą leczenie i utrzymywanie abstynencji, oraz przeprowadza regularne kontrolne badania lekarskie.
...

Czyli zamiast odwoływać się i tracić kolejne pieniądze zainwestowałbym je w prywatną wizytę np u lekarza psychiatry, że przeprowadzam kontrolne badania lekarskie w tym kierunku
i jestem abstynentem.

Jest więcej niż pewne, że Instytut Medycyny Pracy podtrzyma decyzję WOMP-u, a jakikolwiek Sąd tego nie zmieni, bo i na jakiej podstawie.
Zanim jakikolwiek biegły wydałby swoją opinię, nawet korzystną dla Widza, to prędzej minie ten roczny okres abstynencji, który warto profesjonalnie udokumentować /oczywiście uczęszczając do lekarzy/.
....

Na tym kończę.
W sumie potraktuj to jako przestrogę i podejdź profesjonalnie do udokumentowania terapii oraz abstynencji.Bez kolejnej sterty papierów nie masz szans w dzisiejszej rzeczywistości
Niestety jest to dodatkowa uciążliwość oprócz innych kar finansowych.

Mówił Darek Kraśnicki i do zobaczenia w moim kolejnym wideo.
..
Jeżeli przez przypadek jesteś kierowcą, którego złapano po raz pierwszy
wyciągnij z tego filmu wnioski na przyszłość.

Jak nie jesteś jeszcze moim stałym widzem, to koniecznie dokonaj subskrypcji mojego kanału Lekarz Medycyny Pracy. W ten sposób niczego nie ominiesz, a kolejny materiał otrzymasz jako
pierwszy

Badania kierowcy po alkoholu
Witam:)Mam do pana pytanie a mianowicie zawieszono mi prawo jazdy na okres 12 miesięcy (jazda na% po alkoholu) i zastanawiam się; czy u pana będę w stanie zrobić względnie badania lekarskie i psychotesty w kat,BC respektowane przez urząd komunikacji, prawo jazdy jest mi niezmiernie potrzebne w wykonywaniu zawodu, pozdrawiam i proszę o odpowiedź...

Moja odpowiedź
Badania lekarskie kierowcy po alkoholu /ze skierowania z Policji lub Starosty/ wykonuje się wyłącznie w Wojewódzkich Ośrodkach Medycyny Pracy.

Badania psychotechniczne ze skierowaniem Starosty lub Komendanta policji można wykonać w każdej uprawnionej pracowni psychologicznej na terenie całej Polski, czyli również w mojej placówce we Wrocławiu telefon 601 775 123.

O innych problemach związanych z Badania po zabraniu prawa jazdy po alkoholu możesz poczytać po kliknięciu w ten link.

Możesz również przeczytać kilka porad jak przejść Badania po zabraniu prawa jazdy nie tylko za jazdę po pijaku, szczególnie w stanie nietrzeźwości.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Zaproszenie Badania Kierowców Psychotesty.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.