Autobus: plac manewrowy kat. D

by Darek i Krzysiek
(Wrocław)

Autobus: plac manewrowy kat. D Kursant Wrocław.Teraz manewry na placu: pierwszy manewr mamy łuk. Proszę zwrócić uwagę, że bardzo istotne jest, żeby ustawić pojazd w ten sposób, żeby on stał leciutko skośnie do tej linii wewnętrznej.

https://www.youtube.com/watch?v=O6wloBeqL3cOna jest słabo widoczna w tej chwili, bo właśnie minęła zima i śnieg zszedł. I teraz sobie delikatnie kręcimy, tak żeby bliźniak nam szedł, czyli koło osi napędowej przy prawym krawężniku. Teraz może troszeczkę się oddalać. Dlaczego? Żebyśmy nie mieli kłopotów tutaj, z tej strony.

Na tyle jest miejsca na tym łuku, że spokojnie możemy wypuścić tu. Spokojnie przeszliśmy bez prostowania, o teraz kręcimy sobie tak, żeby ten autobus wjechał w część prostą łuku.

I teraz wchodzi nam idealnie między tę linię i teraz można na to lusterko i na tę linię. Teraz jest kwestia odpowiedniego zatrzymania pojazdu- nie dalej niż metr od linii końcowej i tam na placu manewrowym w ośrodku egzaminacyjnym, proszę tutaj skierować, jest taka linia tu gdzie te plastiki leżą i jeżeli tam się zatrzymamy bliźniakami na tej wysokości… jeszcze ciut, ciut. O i teraz w tym momencie na pewnie będzie nie więcej niż metr od końca.

Teraz zrobimy sobie garaż prostopadły. Podjedziemy sobie do przodu. Na placu z kierunkowskazem, tylko na łuku nie jeździmy z kierunkowskazem. Garaż prostopadły tyłem. I tutaj są dwie sprawy. Pierwsza rzecz to jest wjechanie do tego garażu, a druga nie przekroczenie linii 12 metrów, która jest na zewnętrz.

Będziemy to omawiać jeszcze, sfilmujemy to z zewnątrz, żeby to było ładnie widoczne. I tutaj pierwsze, proszę jeszcze zatrzymać się, ponieważ na placu egzaminacyjnym jest kilka garaży dobrze by było spojrzeć na „żywca” i dokładnie zidentyfikować tam gdzie my chcemy wjeżdżać, żeby później nie było pomyłki. I teraz kierunkowskaz i jedziemy tam, gdzie mamy wjeżdżać, czyli do garażu. Tutaj mimo, że my jesteśmy już daleko za linią, koła mieszczą się w linii i teraz wjeżdżamy do garażu. Troszeczkę trzeba wyprostować i troszeczkę dogiąć. Ja tu powinienem te pachołki cofnąć o metr.

Wszystkie manewry zrobimy jeszcze z zewnątrz. Dobra i proszę się zatrzymać. Proszę jeszcze raz to zrobić i teraz kręcić pracę jego. Jeszcze raz garaż prostopadły tyłem. I teraz spojrzenie, żebyśmy zobaczyli sobie do którego garażu wjeżdżamy, o właśnie, żeby później nie było wątpliwości. Jest jeden egzaminator, który pozwala kłaść pachołki te nieistotne, ale inni egzaminatorzy twierdzą, zresztą słusznie, że jeżeli będziemy cofali też będą różne słupy i inne dodatkowe rzeczy, które mogą nas rozpraszać, a my mimo wszystko musimy to zrobić tak, żebyśmy wjechali do właściwego garażu, a nie do sąsiada.

I tutaj ładnie nam wchodzi. Jeżeli byłaby taka sytuacja, że jest, proszę zatrzymać się, że istnieje możliwość tam zaczepienia tyłem możemy wykonać korektę i proszę teraz wykonać korektę do przodu. Przysługuje nam jedna korekta i teraz prostujemy sobie autobus, jednocześnie ogranicza nas ta linia 12-stego metra i sobie spokojnie wjeżdżamy do garażu już na wprost. Ten garaż jest dla pojazdów ciężarowych z przyczepą, więc tutaj autobusem, który jest krótszy wystarczy się schować. I teraz sobie wyjedziemy do małego łuku, cofniemy, żeby zrobić garaż prostopadły przodem.

Cofamy sobie do pozycji wyjściowej, która jest przy linii oddalonej o 12 metrów od czoła garażu. Wjeżdżamy przodem i musimy mniej więcej w to samo miejsce wjechać. Oczywiście przy każdym manewrze jest niezbędny kierunkowskaz. Ciągnąć do prawej, jeszcze jest dużo miejsca. I teraz leciutko na skos. I wyjeżdżamy. Gdy samochód ustawimy sobie po leciutkim skosie wtedy nie trzeba wewnątrz garażu kręcić kierownicą, ponieważ ten sam autobus idzie w kierunku zakrętu i teraz pełny skręt przy wyjściu z garażu. Patrzymy- tam do linii mamy jeszcze miejsca a miejsca.

I teraz będziemy mieli garaż skośny przodem. Garaż skośny przodem również robimy z kierunkowskazem. I wystarczy, bo to jest długi garaż. I teraz wychodząc z garażu pełny skręt w prawo i ustawiamy się równolegle mniej więcej do jezdni. Mocno, mocno, bo ta wcześniejsza linia nas ogranicza tutaj. Jak pan wyjdzie z garażu to już trzeba ciągnąć maksymalny skręt w prawo.

I teraz podjedziemy sobie do parkowania równoległego, czyli do zatoczki. Jak pan podjedzie to wyskoczę i poustawiam pachołki. Teraz zatoczka będzie tak? Tak. Pan pracuje jako kierowca? Tak. A to tylko kwestia przerzucenia się na inny samochód. Dokładnie i pozbycia się starych nawyków.

Click here to post comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Nauka jazdy na Autobus Dolnośląskie Wrocław.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego
Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.