Jak sobie radzić ze stresem na egzaminie prawa jazdy?

Stres na prawo jazdy Jak opanować nerwy w trakcie egzaminu na prawko? Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby, aby go opanować?

Stres i nerwy w czasie egzaminu są najważniejszą przyczyną naszej porażki. Kursanci jeżdżący całkiem poprawnie, w czasie egzaminu praktycznego kompletnie tracą głowę.

Stres na nauce jazdy
Od 18 lutego 2012 Nauka Jazdy Egzaminator

Będąc lekarzem obsługującym kilka szkół nauki jazdy spotykam się z tymi problemami praktycznie codziennie.


Nawet na co dzień "niespotykanie spokojny człowiek" potrafi być totalnie sparaliżowany lub trząść się jak galareta w miarę zbliżania się do egzaminu.

Stresuje się około 90 % kursantów, co oznacza, że zjawisko to jest powszechne a nawet w pewnym sensie naturalne.

Nie ma co się temu dziwić. Od dzieciństwa jesteśmy zmuszani do różnych testów, które decydują o naszej przyszłości.

W końcu wytwarza się odruch warunkowy, że zaczynamy się ich bać. Jesteśmy do tego aktywnie zmuszani przez rodziców oraz system edukacji.

Egzamin teoretyczny nie różni się specjalnie od innych testów, które przechodziliśmy wielokrotnie wcześniej.


Problem pojawia się na egzaminie praktycznym . Wymaga on nie tylko wiedzy,ale praktycznego jej zastosowania w zupełnie nowym dla nas środowisku.

Nic dziwnego, że czujemy się nieswojo i często popełniamy kardynalne błędy.

Należy to połączyć z faktem, że zdanie prawka jest w pewnym sensie przepustką do następnego etapu naszego życia.

Egzaminatora nauki jazdy nie interesuje, że każdy z nas jest inny. Nikt się nie przejmuje, że możemy być lekko niedysponowani lub w złym nastroju. Musimy wykazać się zakresem umiejętności praktycznie identycznymi dla wszystkich.

Od Szkoła Jazdy Kursant Wrocław

Dodatkowo nakłada się presja grupy [znajomi, sąsiedzi, rodzina czy inne osoby, które mają już prawko w kieszeni]. Często zaczynamy się samo-obwiniać, że zostaniemy postrzegani jako gorsi lub w inny sposób odbiegający od normy. Przecież wszyscy inni jeżdżą a my nie !!

Rola przejścia za pierwszym razem jest przez nas wyolbrzymiana i może to się wyrwać spod kontroli. Zaczynamy się spodziewać od instruktorów nierealnych wyników szkolenia w stosunku do naszej osoby.

To tylko powoduje błędne koło i w dniu egzaminu jesteśmy wyjątkowo zestresowani.Powoduje to oblanie testu przez "nerwy", a nie rzeczywiste umiejętności.

Stres na prawo jazdy Jak opanować nerwy w trakcie egzaminu na prawko

 • Najważniejsze jest zrozumienie , że stres jest zjawiskiem normalnym dla większości z Nas. Wyjątkowo zestresowanym polecam łagodne preparaty uspokajające na bazie ziołowej np Persen. Odradzam tabletki typu Relanium czy inne silne leki przeciwlękowe. Mogą one upośledzić nasze zdolności do prawidłowych reakcji. Znam jednego pacjenta, który został przez 4 tabletki Lorafenu skierowany przez Egzaminatora na badania do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
 • Musisz zrozumieć na czym polega stres na prawo jazdy. Określ dokładnie czego się boisz. Czasami boimy się tylko o to "Co ludzie powiedzą ?".Zapominamy o tym, że większość znajomych raczej nas wesprze i podniesie na duchu niż skrytykuje.
 • Nie podchodź nieprzygotowany do egzaminu !! Wielu z nas bez mrugnięcia okiem wydaje fortunę na nowy plazmowy telewizor czy wieczór w restauracji Potrafimy jednak roztrząsać godzinami konieczność dokupienia jazd dodatkowych. Zapominamy, że auto w rękach niedouczonego kierowcy to tykająca bomba zegarowa. Jeżeli nawet jakimś cudem uda Ci się zdać, to późniejsze konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach.
 • Właściwie zaplanuj termin egzaminu. Nie pozwól aby inne obowiązki nakładały się na twój praktyczny. Mogą to być jakieś inne egzaminy czy obowiązki w nowej pracy lub przykre obowiązki rodzinne [np pogrzeb]. Nie bierz na siebie więcej niż możesz udźwignąć - stres na prawo jazdy się tylko skumuluje.
 • Zrób sobie próbę generalną przed egzaminem. Możesz nawet poprosić, aby to był inny instruktor niż zwykle, a warunki jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych.
 • Nie informuj innych o terminie egzaminu Opowiesz wszystko ze szczegółami jak będziesz już po wszystkim. Nawet najlepsi znajomi mogą mieć negatywny wpływ na Twoje morale.
 • Nie słuchaj lub czytaj opowieści egzaminacyjnych z mchu i paproci. Są to z reguły gotowe scenariusze do horrorów. Opowiadający z reguły widzi tylko złego egzaminatora pastwiącego się nad biednym zdającym

Po prostu uwierz w Siebie !! Jesteś tego warta/y.

Masz jakieś porady jak opanować stres w czasie egzaminu na prawko ?

Masz coś ciekawego na ten temat? Po prostu podziel się z nami!

Wpisz Tutaj Swój Tytuł

Opowiedz Swoją Historię ![ ? ]

Dołącz zdjęcie - Upload A Picture (optional)[ ? ]

Add a Picture/Graphic Caption (optional) 

Click here to upload more images (optional)

Author Information (optional)

To receive credit as the author, enter your information below.

Your Name

(first or full name)

Your Location

(e.g., City, State, Country)

Submit Your Contribution

Check box to agree to these submission guidelines.


(You can preview and edit on the next page)

Co Inni Kierowcy Napisali

Kliknij poniżej aby zobaczyć Co napisali inni Goście tej strony.....

Click below to see contributions from other visitors to this page...

Tragedia po prostu 14-ste podejscie 
hej,ja siedzę i płacze jak to czytam, bo mi chyba już nic nie pomoże.Jutro mam 14-ste podejście i po raz kolejny już dziś

Opanowanie stresu na egzaminie prawa jazdy  
Opanowanie stresu na egzaminie prawa jazdy. Większość z nas przeżyła stresowe sytuacje podczas egzaminu na prawko. Uczucie …

Radzenie sobie ze stresem na egzaminie Not rated yet
Radzenie sobie ze stresem na egzaminie na prawo jazdy. Każda sytuacja w której nasze umiejętności podlegają ocenie innych osób

Formy radzenia sobie ze stresem Not rated yet
Formy radzenia sobie ze stresem choroby. Gdy przechodzimy trudne chwile, szczególnie nas stresujące takie jak np. choroba własna czy …

Do egzaminu na luzie czy raczej stresowo? Not rated yet
Do egzaminu na luzie czy raczej stresowo? Dziś moje 3 podejście. Nie powiem, ze nie jestem ze stresowana, bo to nie prawda :) Za pierwszym …

Nie zdalam 2 razy Jak opanowac stress za trzecim Not rated yet
Dziś miałam drugi już egzamin praktyczny. w tamtym tygodniu jakimś cudem wymusiłam pierwszenstwo - wiem moja wina. Ale …

Jazda spoko ale egzamin masakra  Not rated yet
Zdawałem juz 11 razy, jak ktos nie wierzy niech sprawdzi w Piotrkowie jaki jest rekord. Na pewno nie jestem zawodowym kierowca, ale umiem prowadzić …

Click here to write your own.

Poznaj Sekrety psychotestów i badań kierowców

Darmowy Dostęp nawet teraz!! Wreszcie się dowiesz:
"Jak przejść psychotesty czy badania lekarskie
i cieszyć się prawkiem?Absolutnie zero spamu!!

Zapisz się już dzisiaj do źródła najnowszych informacji o badaniach kierowców z pozycji osoby wykonującej!!

Znam wszystkie problemy trapiące osoby takie jak TY!

Będziesz również dostawał przed wszystkimi /jako bonus/ moje najnowsze filmy wideo w tym temacie.

Dowiedz się wszystkiego z pierwszej ręki od specjalisty o

 • Badaniach kierowców
 • Badaniach na prawko
 • Kursach prawa jazdy,
 • I wiele innych ciekawych kontrowersyjnych tematów!!

Nie udostępniam tego adresu nikomu więcej pod żadnym pretekstem!! Jednym kliknięciem możesz się również wypisać z mojej listy subskrybentów, ale naprawdę nie warto!!


Dariusz Kraśnicki Wroclaw

Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i medycyny pracy we Wrocławiu.

Przychodnia medycyny pracy i badań okresowych kierowców Ile kosztują badania na prawo jazdy? Egzamin na prawo jazdy stres