Kierowca zawodowy kat. B a brak lewej ręki

by Seba
(Poland)

Różne kody ograniczeń dla osób niepełnosprawnych

Różne kody ograniczeń dla osób niepełnosprawnych

Witam, jestem osobą niepełnosprawną, fachowe określenie wady to brak lewej "ręki", rzecz w tym, że jak dla mnie to nie mam dłoni, gdyż od nadgarstka się nie wykształciła, są tylko widoczne zalążki palców.

Prawko kat. B posiadam od 10.05.11r i na co dzień pracuję jako "dostawca potraw", co nie zmienia faktów, że jestem w tym wypadku kierowcą zawodowym (tylko w ten sposób lekarz pozytywnie wystawił badanie).

Nie posiadam żadnych punktów karnych ani też nigdy nie miałem żadnej stłuczki. Na co dzień w pracy jeżdżę dostawczym Fordem Transitem, jednak chciałbym jeździć na kat. B po Polsce jak i za granicą. Czy jest taka możliwość?




Moja odpowiedź
@Z dużym prawdopodobieństwem jest taka możliwość, ale lekarz oceni to dopiero po osobistym badaniu lekarskim.

Być może będzie potrzebny jakiś kod ograniczeń w prawie jazdy. Warto przynieść pisemną opinię od ortopedy odnośnie sprawności ruchowej niepełnosprawnej kończyny, ale końcowa decyzja należy do lekarza uprawnionego do badań kierowców.
P.S. Jak masz podobny problem z ręką i jeździsz bez problemu jakimś pojazdem, to koniecznie opisz w komentarzach swój przypadek.

Jaką decyzję pojął lekarz?
Czy wpisał Ci jakiś kod ograniczeń do blankietu prawa jazdy?

Comments for Kierowca zawodowy kat. B a brak lewej ręki

Average Rating starstarstarstarstar

Click here to add your own comments

Mar 31, 2016
Rating
starstarstarstarstar
brak ręki a kierowanie prywatnym samochodem w celach służbowych
by: stante2204@gmail.com

Szanowny Panie Doktorze!
Mój problem jest następujący:
Mam 55 lat

W 2006 roku uległem wypadkowi (jako pieszy) w efekcie czego amputowano mi prawą rękę na wysokości połowy ramienia. Mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności 05-R. Proteza funkcjonalna nie wchodzi w grę z powodu niewielkiej ruchomości kikuta.

Miałem i mam prawo jazdy kategorii B. Po wypadku nie byłem kierowany na żadne badania pod kątem możliwości czy ograniczeń w kierowaniu samochodem. Używam własnego samochodu z automatyczną skrzynią biegów, automatycznymi wycieraczkami, bezkluczykową obsługą itp.

Od 10 lat nie miałem żadnych problemów związanych z kierowaniem samochodem. Kontrole drogowe policji też nie miały żadnych zastrzeżeń do mojego uprawnienia jako kierowcy.
Pracuję aktywnie zawodowo jako urzędnik administracji. Okresowe badania lekarskie wynikające z kodeksu pracy przechodziłem pomyślnie.

W tym roku po raz pierwszy mój pracodawca wpisał do skierowania na badania okresowe pracownika „używanie prywatnego samochodu w sprawach służbowych", co zdarza się sporadycznie, ale jednak…

Lekarz medycyny pracy skierowała mnie na liczne badania lekarskie w tym badania psychologiczne i wszystkie wyniki i oceny lekarzy specjalistów były „dobre".
Jednak lekarz medycyny pracy nie chce zezwolić mi na kierowanie samochodem w celach służbowych. Prywatnie lekarz powiedział mi, że ten wpis o kierowaniu samochodem prywatnym w celach służbowych w skierowaniu na badania nie był konieczny, ale skoro jest….. to decyzja musi być odmowna.

Czy w tej sytuacji decyzja lekarza medycyny pracy całkowicie pozbawia mnie możliwości używania prywatnego samochodu w ramach delegacji służbowych, czy też istnieje jakaś droga odwoławcza, dodatkowe badania, wpisanie ograniczeń w prawie jazdy itp.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc.
stante2204@gmail.com

Click here to add your own comments

Join in and write your own page! It's easy to do. How? Simply click here to return to Orzeczenie lekarskie dla Kierowców.

Dokonaj szybkiej rejestracji internetowej i zapisz się na wizytę do Dr Kraśnickiego




Obejrzyj filmik o mojej Firmie!

Przychodnia badań kierowców i profilaktycznej medycyny pracy we Wrocławiu.